Kollajen Nedir ? 

Kollajen Nedir

Kollajen Nedir

Kollejen ile ilgili internette dolaşan bilgi kirliliğini engellemek için,sizler için kollajen nedir başlığı altında bir blog yazısı hazırlamak istedik. Kollajen vücudumuzun kıkırdakları arasında, tendonlarında,göz korneasında olmakla beraber, vücudumuzda bulunan proteinlerin 1/3’ünü oluşturmaktadır.Bu protein türü,sert ve soğuk suda çözünmeyen sert bir protein türüdür.Bir çok farklı hücrelerimizden kollajen salınımı yapılır.Genellikle salınım yapılan hücrelerimiz bağlayıcı dokulardan oluşmaktadır.

Kollajen nedir yazımız içerisinde kollajen çeşitleriyle alakalı da genel bir bilgi vermek istemekteyiz. Kollejenlerin en az 16 farklı çeşidi bulunmaktadır.Vücudumuzdaki kollajenler ise güçlü ve esnektir. Çoğu kollajende moleküller, uzun ve ince fibrilleri oluşturmak adına bir arada toplanır. Kollejenin bir çok yararı bulunmaktadır.Kollajen nedir yazımızın başlığı altında,kollajenin hangi konularda vücudumuza yarar gösterdiğini de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kollajen bulunduğu dokularda esneklik sağlamaktadır. Esneklik dışında, kollajen bulunduğu dokulara dayanıklılık vermektedir.doku şeklini korur ve dokuya gerilme direnci sağlar. Örnek verecek olursak; cildimizin daha güçlü, pürüzsüz, sıkı ve daha elastik olmasını kollajene  borçluyuz diyebiliriz.

Cilt güzelliğimiz için kollajen olmazsa olmaz bir protein türüdür. Kollajen sayesinde cildimizin güzelliğini,elastikliğini,doku düzenini sağlamaktadır.

Kollajen nedir yazımızın içerisinde kollajenin sadece cilde faydalarından bahsetmek istemeyiz., herhangi bir yaralanmada, yeni hücre tabakası gelişinceye kadar yarayı örterek yaraların iyileşmesinde de önemli rol alır. Vücudumuzda ölü hücre olan hücrelerin yapım ve onarımında da kollajen baş rol üstlenmektedir.

Bunun yanı sıra kollajen eksikliği bulunan kişilerde ciddi problemler oluşmaktadır. Ciltte kırışıklıkların oluşmasının yanı sıra kıkırdak problemlerine varana kadar bir çok probleme sebebiyet vermektedir. Özellikle kadınların genetik olarak menapoz döneminden sonra kollajen sentezi ciddi oranda düşüş göstermektedir. Özellikle 60 yaş ile birlikte kadınlarda kollajen üretiminin yok denecek kadar azalması beklenen bir durumdur. Toz formunda alınan kollajen cildin kaybettiği kollajen yapısını onarmada işe yaramakta olduğu düşünülmektedir.

35 yaşından sonra vücutta kollajen üretimi durmakta ve  cilt hızla yer çekimine karşı koyamamaktadır.

 

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok!
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat