Hangi Tip Kollajen Ciltte Kullanılır ?

Hangi Tip Kollajen Ciltte Kullanılır

Hangi Tip Kollajen Ciltte Kullanılır

Kollajenin halk arasındaki bilinirliğinin artmasıyla hangi tip kollajen ciltte kullanılır sorusu tarafımıza en çok yöneltilen sorular arasında yer almaktadır. Bizde hangi tip kollajen ciltte kullanılır başlığı altında bir blog yazısı yazıp sizleri bilgilendirmek istedik.

Son dönemlerde farklı ihtiyaçlardan dolayı kollajen takviyesi alan kişi sayısının artmıştır. Bununla beraber kollajenin yanlış kullanımı da artmıştır. Bunu önlemek için hangi tip kollajen ciltte kullanılır yazısı ile sizlere doğru bilgileri sunmak istedik.

Kollajen; vücutta kas ve kemikleri birbirine bağlayan dokularda, deri ve kemik başta olmak üzere tüm doku ve organlarda bulunan yapısal bir proteindir. Tüm vücut proteinlerinin üçte biri gibi önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Vücut yapısının koruyan temel maddedir, bağ dokular için oldukça önemlidir ve dokuları bir arada tutar. Son zamanların en “gözde” cilt, saç, eklem desteği olarak kollajen bilinmektedir. Kollajen destekleri hem pahalı ürünlerden oluşmaktadır hem de bir çok farklı tipte bulunmaktadırlar. Hangi tipte kollajen ciltte kullanılır yazımızda kollajen alırken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalarını anlatıyor olacağız. Farklı kollajen tiplerinin, farklı dokularda ve farklı yoğunlukta oldukları bilinen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; tip 1 kollajen, vücutta bulunan kollajenin %90’ını oluşturur. Deri, kemik, kıkırdak ve diş yapısında yer alır. Bu durumda eğer kollajeni cildinize destek için kullanacaksanız tip 1 kollajen karışımlarını özellikle de tip 1 kollajen tercih etmeniz gerekir. Kollajen sadece cilt için kullanılmamaktadır. Tırnak ve saç bütünlüğü için de kollajen gerekli olan protein türlerinden biridir. Onları desteklerken de tip 1 kollajen karışımlarından istifade etmeniz en iyisi olacaktır.

Tendon yapılarının sağlamlığı için de kollajen oldukça önemli bir protein kaynağıdır. Tendon, hareketimizi sağlayan, kasların gücünü kemik ve eklemlere ileten liflerdir. Eklemler konusunda da kollajen desteği olmazsa olmaz olan protein türlerinden biridir. Ancak eklemler söz konusu olduğunda durum burada biraz farklı olacaktır. Tip 2 kollajen, eklemlerde yer alan elastik kıkırdakta bulunur. Eklem kıkırdaklarını oluşturan kollajenin çoğunu tip 2 kollajen oluşturur. Tip 3 kollajen ise kas, organ ve damarlarda bulunur. Bu sebeple eklemler için tip 3 yada tip 1 karışımı olan bir kollajen desteği gereken yardımı eklemlere sağlayacaktır.

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat