Kollajen Nedir Ne İşe Yarar

Kollajen Nedir Ne İşe Yarar

Kollajen vücudunuzdaki en bol bulunan proteindir. Tendonlar, cilt ve kaslar dahil olmak üzere vücudumuzda çeşitli yerlerde bulunmaktadır. Kollajen cildimiz için binanın kolonları gibidir. Kollajen olmadan cildimiz yıllara ve yer çekimine karşı koyamaz. Son yıllarda kollajen takviyelerinin önemi daha çok gündeme gelmiştir. Hidrolize edilmiş peptit kollajen kullanmak vücuda sağlayacağı bioyararlılık için önemlidir.

Kollajen cildin güçlenmesinde önemli rol oynadığı gibi kollajen ayrıca esneklik ve cildin nemlenmesi içinde gereklidir.30 yaşından sonra vücudumuzun kollajen üretimini bıraktığı bilim adamları tarafından tespit edilmiştir. Bu da cildin kurumasına ve kırışıklıkların oluşmasına yol açmaktadır. Bununla birlikte hidrolize kollajen peptitlerin kırışıklıkların ve nem problemini ve cilt sarkmalarını ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir. yapılan çalışmaların birinde 8 hafta boyunca 2,5 gr kollajen takviyesi verilen deneklerde cilt kuruluklarında ve cilt elastikiyetlerinde belirgin bir azalma gözlemlenmiştir. Başka bir çalışma her gün 12 hafta boyunca hidrolize peptit kollajen tüketen bireylerin cilt hidrasyonunun arttığını ve kırışıklık derinliğinde anlamlı bir azalma olduğunun tespit edilmesi kollajen takviyelerinin kırışıklık azaltıcı etkilerinin ve vücudun kendi başına kollajen üretmesi için uyarma yeteneklerine bağlanmıştır.

Bunun yanında kollajen takviyeleri almak ciltte bulunan elastin ve fibrilin miktarında da artış sağlanmasına destek olmaktadır. Elastin ve fibrilin de cildinizin yeniden yapılandırılmasında önemli rol oynamaktadır. Ayrıca kollajen  takviyelerinin sivilce ve diğer cilt hastalıklarını önlemede ve tedavide önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. Düzenli olarak hidrolize kollajen peptit kullanmak tüm bunlar adına büyük önem taşımaktadır.

 

 

 

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok!
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat