Kilo Verme Ameliyatı Nedir Çeşitleri Nelerdir?

Fazla kilo hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunudur. Fazla kilo hesabı beden kütle indeksine göre kişiden kişiye değişir. Bundan dolayı fazla kilo problemi yaşayanlar için belli öneriler bulunmaktadır. Öncelikle kilolu olduğunuzu düşünüyorsanız ilk etapta bir diyetisyenden destek almalısınız. Bununla beraber fazla kiloya sebep olan bir sağlık sorununun olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Bunun için detaylı bir sağlık kontrolü gerekecektir. Kilo vermek için artık belli yöntemler uygulanıyor. Bunlardan bazıları şöyledir;

  • Mide küçültme ameliyatı
  • Mide balonu yerleştirme
  • Mide botoksu uygulaması

Obezite Nedir? Nasıl İfade Edilir?

Obezite bir hastalıktır. Dünya Sağlı Örgütü (DSÖ) tarafından onaylanmış olan obezite hastalığı, çağın hastalığı olarak karşımıza çıkıyor.  Obez, aşırı kilolu kişilere verilen bir addır. Obez olarak kabul edilen kişiler, obezite hastalığına yakalanmış kişilerdir. Maalesef bu hastalık için kalıcı bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak kişinin azmi ve hoş görüsü ile düzenli sağlıklı beslenme ve egzersiz ile tedavi edilebilir. Bazı kişiler bunu uygulamak yerine cerrahi operasyonlar da aramaktadır. Bunlardan bazıları ise sıralamış olduğumuz tekniklerdir. Obezite hastalığının nedenleri ise;

  • Aşırı hareketsiz yaşam; teknolojinin gelişmesi nedeni ile artık birçok işi makineler üstlendi.
  • Spor yapmamak; yenilen besinlerin yakılmaması sonucu yağ olarak bedende yer edinmektedir.
  • Genetik faktörler; az da olsa etkilediği bilinen nedenleri arasında yer alıyor.
  • Fast-food ürünlerin fazla tüketilmesi; sağlıksız beslenme olarak ifade edilmektedir.

Kilo Verme Sorunu Yaşayanlar Ne Yapmalı?

Obezite hastalığına yaşayanlar dışında, kilo verme sorunu yaşayanlar için bazı öneriler bulunmaktadır. Bunlardan ilki yeme alışkanlığının değiştirilmesi olmaktadır.

  • Şekerli gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak kalınması bir diğer öneri olarak karşımıza çıkıyor.
  • Spor yapmayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor ancak yaş olarak zorlanıyorsanız en az 1 saat yürüyüş yapmanız önerilmektedir. Ancak bu yürüyüşü tempolu şekilde yapmanız yağ yakımında önemlidir.
  • Son öneri ise şüphesiz düzenli uyku saatleridir. Düzensiz uyku, yavaş metabolizma demektir.

Ameliyat Sonrası Yapılması Önerilenler

Eğer mide ameliyatı olduysanız yapmanız gereken bazı hususlar vardır. Özellikle daha önce yediğiniz porsiyonu isteseniz dahi yiyemeyeceğiniz için bol sıvı tüketimi önerilmektedir. İlk etapta besleyici ve mideyi zorlamayacak sıvı gıdaların tüketilmesi önemlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat