Kilo Verirken Ciltte Sarkma Olmasını Nasıl Engelleriz?

Kilo Verirken Ciltte Sarkma Olmasını Nasıl Engelleriz?

Kilo Verirken Ciltte Sarkma Olmasını Nasıl Engelleriz?

Özellikle evde kaldığımız bu dönemde hem korona virüsünden korunup hem de kilo almadan hareketsiz olarak evde kalmak elbette hepimizi zorlayan bir süreç.

Kilo verme dönemi hepimizin hayatında dönemsel olarak girdiğimiz bir süreçtir. Ancak kilo vermenin keyfini yaşarken ciltte oluşan sarkmalar moralinizi  bozmasın.

Cilt kolajen ve elastinden oluşur diyebiliriz. Çünkü cildin neredeyse % 80’i kolajenden oluşmaktadır. Kolajen cilde sıkılık ve esneklik veren bir yapıdır. Kolajen yapısında ki azalma ile  ciltte sarkma olmaktadır.

Kilo alan kişilerin ya da gebelik gibi özel dönemleri olan kişilerin cilt yapıları genişler ve bu genişleme nedeni ile cildin kolajen ve elastin yapısı hasar görür. Kolajen binanın kolonları gibi olduğu için fazla esnediği zaman yıpranır ve kopma yaşanır. Özellikle ergenlik döneminde kilolu olan kişilerin cilt yapılarında ki kolajenler ciddi hasar gördüğü için toparlanması ve eski halini alması oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle özellikle kilo verme dönemlerinde kilo vermenin yüksek motivasyonunu ve keyfini sarkmış bir cilt ile bozmak istemiyor iseniz dışarıdan ağız yolu ile alacağınız kolajen takviyeleri ile cildinizin kolajen ve elastin yapısını desteklemelisiniz.

Özellikle cilt sarkması ile ilgili durumlar bariatrik cerrahi operasyonu ile yüksek kiloları bir anda veren kişilerde daha fazla görülmektedir. Kişilerin fikri genellikle bu denli oluşan büyük sarkmalara kolajen desteklerinin çözüm olmayacağı yönünde olmaktadır. Oysa ki kilo verme süreci başlamadan operasyonun hemen arkasından alınan kolajen destekleri büyük oranda sarkmaları çözmektedir.

Yaşın ilerlemesi ciltte kolajen kaybının nedenlerinden birisi iken birde 40 yaş ve üzeri dönemde yaşanan kilo kaybı kolajen kaybının daha hızlı olmasına neden olacaktır. Bu noktada cildiniz için çalışmaları yapılmış cilt için uygun kolajen destekleri kullanmanız kilo verme döneminde yaşayacağınız sarkmaları minimize edecektir. Kullandığını kolajen desteklerinin doğru vitamin ve mineraller ile birlikte hazırlanmış kolajen destekleri olmasına ayrıca dikat etmelisiniz. Çünkü kolajenin emilmesi ve vücutta sentezlenmesi için bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyulmaktadır ayrıca B vitamini çeşitleri gibi ,selenyum gibi ,A D ve E vitamini gibi bazı vitamin ve minerallerde kolajen kadar cilt toparlanmasında önemli yer tutmaktadır.

Dışarıdan takviye koaljen destekleri ile birlikte yapılan egzersizler vücudunuz için oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanında yüzde bulunan deri kolajen desteklerine en hızlı yanıt veren deridir. Hem daha ince yapısı olması hem de daha gergin kemiksi bir yapısı olması nedeni ile kolajen desteklerini en hızlı sanıyorum yüzünüzde hissedeceksiniz.

.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat