Gelişen teknoloji ile berlikte kollajenin peptitler halinde kullanıma uygun hale getirmesiyle beraber kaç yaşından sonra kollajen kullanmayım gibi sorular uzmanlara en çok yöneltilen sorular arasında yerini almıştır. Kollajen bildiğiniz gibi cilt,kas,kemik yapımız için oldukça büyük faydalara sahiptir. Ancak kollajen genellikle cilt için kullanılan bir sağlık ürünü halini almıştır. Sağlık ürünleri arasında trend olan kollajenin kullanım alanları oldukça genişlemiştir. Kollajenin bu kadar popüler hale gelmesinin sebepleri arasında dış etkenler, doğru beslenme biçiminin yetersiz kalması, güneş, sigara dumanı, kimyasal kirleticiler gibi bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlere hepimiz dünyaya geldiğimizden itibaren maruz kalıyoruz.

 

Peki gelelim asıl sorumuz olan kaç yaşından sonra kollajen kullanmalıyım sorusuna. Vücut kollajeni, proteinli besinlerle kazandığımız aminoasitlerden üretir. Ancak yaşlandıkça kollajen üretimimiz yavaşlamaya başlar.30 yaş sonrasında kollajen üretimi yılda yaklaşık yüzde 1 ile yüzde 2 oranında düşer. 40 yaşına gelindiğinde ise kollajenin yüzde 10 ile yüzde 20’si kaybedilir .Bunu şöylede özetleyebiliriz. Yaş aldıkça daha az kollajen üretip daha fazla kollajen kaybediyoruz .Bu bilgilendirmeden sonra aslında size şu yaştan sonra kollajen kullanmanız mutlaka gerekiyor diye bir bilgi vermeniz çok da doğru olacağını düşünmüyorum .Sonuçta vücut 30 yaş sonrasında kollajen üretimini kesinlikle azaltıyor .Ancak bu demek değildir ki 29 yaşındayken kollajen tamamen beklenen ve ihtiyaç duyulan oranda üretiliyor .Sonuçta yaşlanmanın vücuda olan etkilerinin oluşumu yavaş yavaş başlıyor.

 

Bazı yapılan araştırmalar da cildin 21 yaşından itibaren ciddi oranda korunmaya başlanması gerektiği ortaya konmuştur .Dış etkenler günümüz de cilt için alınacak önlemlerin çok daha genç yaş sınırına inmesinde büyük etken halini almıştır. Yaşadığımız şehir hayatında ne yazık ki hava kirliliği oranı oldukça yüksektir ve git gide de artış göstermektedir. İklimsel değişiklikler sebebiyle güneş daha da korunulması gereken bir hal almıştır .Beslenme biçimimizin gittikçe yanlış bir yolda olan ilerleyişi besinlerin takviyesini oldukça azaltmıştır .Bu gibi durumların hepsi göz önüne alındığında kaç yaşından sonra kollajen kullanmalıyım sorusun cevap da çıkmaktadır.

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok!
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat