Gelişen teknoloji, kollajenin peptitler halinde kullanımına uygun hale getirmesiyle beraber kaç yaşından sonra kollajen kullanmalıyım gibi sorular uzmanlara en çok yöneltilen sorular arasında yerini almıştır.

Kollajen bildiğiniz gibi cilt, kas ve kemik yapımız için büyük faydalara sahiptir. Ancak kollajen genellikle cilt için kullanılan bir sağlık ürünü halini almıştır. Sağlık ürünleri arasında trend olan kollajenin kullanım alanları oldukça genişlemiştir. Kollajenin bu kadar popüler hale gelmesinin sebepleri arasında dış etkenler, doğru beslenme biçiminin yetersiz kalması, güneş, sigara dumanı, kimyasal kirleticiler gibi bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlere hepimiz dünyaya geldiğimizden itibaren maruz kalıyoruz.

Peki gelelim asıl sorumuz olan kaç yaşından sonra kollajen kullanmalıyım sorusuna. Vücut kollajeni, proteinli besinlerle kazandığımız aminoasitlerden üretir. Ancak yaşlandıkça kollajen üretimimiz yavaşlamaya başlar. 30 yaş itibari ile kollajen üretimi yılda yaklaşık yüzde 1-2 oranında düşer. 40 yaşına gelindiğinde ise kollajenin yüzde 10-20’si kaybedilir. Bunu şöylede özetleyebiliriz; yaş aldıkça daha az kollajen üretip daha fazla kollajen kaybediyoruz. Bu bilgilendirmeden sonra aslında size şu yaştan sonra kollajen kullanmanız mutlaka gerekiyor diye bir bilgi vermeniz çok da doğru olacağını düşünmüyorum. Sonuçta vücut 30 yaş sonrasında kollajen üretimini kesinlikle azaltıyor. Ancak bu demek değildir ki 25 yaşındayken kollajen tamamen beklenen ve ihtiyaç duyulan oranda üretiliyor. Sonuçta yaşlanmanın vücuda olan etkilerinin oluşumu yavaş yavaş başlıyor.

Yapılan bazı araştırmalara göre, cildin 20 yaşından itibaren ciddi oranda korunmaya başlanması gerektiği ortaya konmuştur. Dış etkenler günümüz de cilt için alınacak önlemlerin çok daha genç yaş sınırına inmesinde büyük etken halini almıştır. Yaşadığımız şehir hayatında ne yazık ki hava kirliliği oranı oldukça yüksektir ve git gide de artış göstermektedir. İklimsel değişiklikler sebebiyle güneş daha da korunulması gereken bir hal almıştır. Beslenme biçimimizin gittikçe yanlış bir yolda olan ilerleyişi besinlerin takviyesini oldukça azaltmıştır. Bu gibi durumların hepsi göz önüne alındığında kaç yaşından sonra kollajen kullanmalıyım sorusun cevap da çıkmaktadır.

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat