Kabızlık Nedenleri

Kabızlık nedenleri olarak birçok faktör gösterilebilir. Kabızlık; tüm insanlar da görülebilecek olan bağırsak hareketlerinin normalden daha seyrek çalışması olarak adlandırılır. Bu durum insanlarda bazen uzun bazen kısa bir süre yaşanabilir. Kabızlık problemi olan kişiler kabızlık sorununa çözüm yolları aramaya başlarlar. Çünkü kabızlık karında şişlik, ağrı, anüste kanama ve yırtılma gibi birçok önemli sorunu ortaya çıkarır. Bu durum çoğu zaman insanların normal yaşantıları da etkilemektedir

Kabızlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kabızlık nedenleri genel problemlerden kaynaklanacağı gibi obezite ameliyatları sonrasında da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Sürekli olarak yemek yenilip, bağırsakların sık hareket etme durumu obezite ameliyatlarından sonra azalmaktadır. Çünkü obezite ameliyatlarından sonra sıvı, püre, sulu yemek daha sonra normal beslenmeye geçilmektedir. Bu nedenle bağırsak hareketleri azalmaktadır. Tamda bu süreçte de lifli ürünler kullanarak bağırsak hareketlerini hızlandırmak ya da desteklemek gerekmektedir.

Obezite cerrahi sonrasında da kabızlık sorunlarında lifli ürünler kullanmak önemli olduğu gibi normal kabızlık problemlerinde de lifli ürünler kullanarak hiçbir problem yaşamadan sorun ortadan kalkacaktır. Günlük hayatta lifli besinler tüketmeye ve lif içeren ürünler kullanmaya özen göstermek gerekir. Lif içeren ürünler bağırsakların çalışmasını desteklerken, bağırsak florasını da kontrol altına alır. Bu sayede kabızlık ya da ishal sorunlarıyla karşılaşılmaz.

Kabız Olamamak İçin Ne Yapılabilir?

Kabız olamamak ve sürekli olarak kabızlık sorunu yaşamamak için yapılabilecek en etkili yöntem;

1: Su tüketimi

2: Sıvı besinler tüketmek

3: Hareketli bir yaşam tarzı

4: Lifli besinler, lifli ürünler kullanmak

5: Sürekli olarak katı beslenmemek

Kabızlık nedenleri olarak bunlara ek birçok madde vardır. Fakat gündelik hayatta en sık görülen kabızlık nedenleri bunlardır. Bunun haricinde ameliyatlar, sağlık sorunları da kalıcı ya da geçici kabızlık yapabilir. Kabızlık problemi geçici ya da kalıcı olabilir, önemli olan kabızlık sorununu ortadan kaldırdık için yapılması gerekenleri iyi bilmektir. Eğer lifli ürünler kullanmayı alışkanlık haline getirip sürekli olarak su tüketimine özen gösterildiğinde kabızlık durumuyla karşılaşılmaz. Tüp mide, mide balonu gibi ameliyatlar sonrasında kabızlık sorunu sadece su içerek ya da sıvı alarak ortadan kaldıramaz. Bu süreçte lifli ürünler kullanarak kısa sürede kabızlık problemi yok olur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat