Fenilkötonüri Nedir?

 Fenilkötonüri Nedir?

Fenilkötonüri Nedir?

Fenilkötonüri aileden kalıtsal bir şekilde geçebilen bir hastalıktır. Fenilkötonüri nedir denildiğinde akla ilk olarak kalıtsal bir hastalık çeşidi gelir. Aileden kalıtsal hastalık taşıyarak doğan çocuklar hastalığa bağlı olarak protein içeren gıdalara bağlı olarak fenilalanin isimli bir maddeyi hazmedemezler. Vücut bu maddeyi kabul etmez. Ayrıca bu maddenin vücut içinde artmış olmasıyla beraber çocuğun beynini olumsuz şekilde etkileyebilir. Çocuğun beyin gelişimini durdurabilir. Bunun sonucu olarak çocuk zeka özürlü olabilir. Bu hastalık beyindeki sinir sistemini harap ettiği için beyin nöronları diğer canlılarda olduğu gibi işlev göremez hale gelir.

Fenilkötonürinin Tedavisi

Erken tanı konulursa fenilkötonürin tedavi edilebilir. Fenilketonürinin nedir sorusu ile beraber nasıl tedavi edilir sorusu da önem taşır. Ancak tedavi için geç kalınırsa ya da tedavisi edilmezse ilerde büyük sağlık sorunları yaşanabilir.

  • Tedavide ilk ilke gıdadır. Yani gıdalarda yer alan fenilkötonürin oranının az olması ya da az tüketilmesi hastalar için önem taşır.
  • Diğer tedavi yöntemi ise fenilkötonürini azaltan ilaçların kullanılmasıdır.
  • Ayrıca fenilkötonürin için ilaç görevi gören mamalar da mevcuttur. Bunlar kullanılarak hastalık seyri yavaşlatılabilir.
  • 8 ya da 10 yıl boyunca tedavi süresi uzatılmalıdır.
  • Fenilketonüri için özel diyetler uygulanmalı ve uyulmalıdır.
  • Sık sık doktora gidilip tahlil yapılmalı ve gerekli olan kontrol işlemleri gerçekleştirilmelidir.
  • Hazır yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü hazır yiyeceklerin fazla tüketilmesi sağlıklı bireyler için bile risklidir.

Ülkemizde Fenilketonürinin Görülme Sıklığı

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla görülen bir hastalıktır. Fenilketonürü nedir denildiği zaman günümüzde artık birçok kişi bu hastalık hakkında gerekli bilgiye sahip olmaktadır. fenilketonüri hastalığı Avrupa’da 10.000 ile 30.000 bin arasında görülme sıklığına sahipken ülkemizde bu sayı yaklaşık olarak 4.000’e kadar yükselmektedir. Bu ise hastalığın risk boyutunu gösterir. Özellikle yeni doğan bebeklerde görülür ve artış oranı ciddi seviyede yüksektir. Ve bu hastalığın sonuçları da görülme oranları kadar tehlikeli olmaktadır. özellikle zeka geriliğinin yaşanmasına sebep olması hastalığın tehlikeli boyutunu bizlere göstermektedir. Bu hastalığı taşıyan çocukların incelenmemesi ve üzerinde durulmaması da hastalığın artışına neden olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat