Çölyak Tanısı

Çölyak Tanısı

Çölyak Tanısı

Çölyak tanısı ilk olarak şüphe sonucu ortaya konulmaktadır. Emilimin yapılmasını sağlayan yapıların bozulması ile sindirim sistemindeki bozukluk ile kendini göstermektedir. Vücutların protein miktarına aşırı şekilde duyarlılık göstermesi sonucunda protein dengesizliği nedeni ile büyük rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Müdahale edilmez ve kontrol altına alınmadığı zamanlarda ilerleyen zamanlarda kalıcı hasarlara neden olmaktadır.

Hastalığın Belirtileri Ve Tanısı

Çölyak tanısı için ortaya çıkan şüphelerin detaylı şekilde gözlemlenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda hastalığa ön tanı koyacak olan belirtiler;

  • Karın bölgesindeki dışa doğru olan şişkinlikler,
  • Kaslarda zayıflık ve kansızlık,
  • Dışkılarda meydana gelen anormallikler,
  • Büyük tuvalet sorunlarının ileri derecelere gitmesi,
  • İştahsızlık, kusma ve bezginlik halleri,
  • Büyümede meydana gelen gerilikler,
  • Ağız içerisinde ortaya çıkmış olan aftlar,
  • Sinirli haller ve gaz sıkışması durumları,
  • Eklemler ve kemiklerde ortaya çıkan ağrılar,
  • Ciltteki dökülmeler,

Bu belirtilerin olması Çölyak tanısı koymak için yeterli olmamaktadır. Belirtiler ışığında doktora başvurularak kan testi ve biyopsi sonucunda hastalığın tanısı konulmaktadır. Konulan tanı üzerine sizlere sunmuş olduğumuz ürünlerimiz ile hem hastalığı kontrol altına alınır hem de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Boyun uzamaması ve buna bağlı olarak ortaya çıkacak karaciğer rahatsızlığı başlamadan engellenmektedir.

Tedavi Aşamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hatalığın tam teşhisinin konulmasının ardından, yapılması gereken ilk şey doktor kontrolü altına girmektir. Düşük proteinli ürünler doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Ürünlerin kendini kanıtlamış kaliteden ödün vermeyen markalar tarafından üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Tüm kalite standartları ve hijyen koşullarına uyum sağlayarak satışa sunulmuş olması incelenmelidir. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tüm şartları yerine getirmiş ve gerekli izinleri alarak üretimi yapılmış olmalıdır.

Ürünleri tercih ederken belirlenen sorular ışığında araştırmalar yapılmalıdır. Aklınıza takılan bütün sorulara eksiksiz cevaplar vererek huzur içinde alıp, gönül rahatlığı içinde kullanacağınız ürünleri sizlere sunuyoruz. Dilediğiniz zaman bizleri ziyaret ederek ürünlerimiz inceleyebilir, gerek gördüğünüz bütün karşılaştırmaları yapabilirsiniz. Düşük proteinli ürünler ile ilgi olarak istediğiniz tüm bilgilere bizimle hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilir sorununuzu kısa süre içinde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat