Cilt Deformasyonu ve Kollajen

Cilt Deformasyonu ve Kollajen

Cilt Deformasyonu ve Kollajen

Cilt vücudumuzda  en fazla yeri kaplamaktadır. Cilt  dış etkilere en hızlı ve en çok maruz olan organımızdır.

Dış etmenler ,genetik faktörler ,kilo kaybı ve yer çekimi cilt sarkmasının en önemli nedenlerinden bazıları.Yaşa bağlı olarak cildin asıl yapısını oluşturan kollajen zamanla yok olur ve sarkmalar ve ince çizgilerin oluşması kaçınılmaz olur.

Bebeklerin cildi pembe ve parlak olur nedeni sağlam bir kollajen  yapısı, elastin yapısı ve sağlıklı bir yağ yapısından kaynaklanır.Bu dengenin bozulmaması ya da bozulan yapının yerine tamamlanması bu nedenle güzel ,genç bir cilt için önem arz etmektedir.

Cildin dermiş yapısının %70 ini kollajen oluşturmaktadır. Geriye kalan kısmı % 30 luk kısmını fibrilin, hiyoronik asid ve elastinler oluşturmaktadır.30 yaşından sonra vücut kolajen üretmeyi bırakmaktadır. Dışarıdan alınan  kolajen  ve c vitamini ile azalan kolajen yapısının yerine tekrar oluşturmak mümkündür. Hiyoronik asit vücut tarafından sürekli üretilmektedir. Hiyoronik asit üretimini desteklemek için A-E ve D vitaminlerini dışarıdan ağız yolu ile almak gerekmektedir.

Cilt yapımızda 30 yaşından sonra yılda başlangıç da %1-2 oranında kollajen kaybetmektedir. Genç gergin bir cilde sahip olmak için kollajen yapısını yenileyecek uygulamalar ya da beslenme destekleri almak kaçınılmazdır. Cilt üzerinden yapılan uygulamalar cildin üst tabakasında kalarak uzun vadeli çözümler olmamaktadır. Ayrıca uygulamalar  tek bir noktaya yapılabilirken ağız yolu ile alınan kollajen tüm vücut da bulunan cilde faydası olmaktadır. Eller ,gıdık bacaklar gibi tüm vücutta genel bir düzeltme sağlamaktadır.

Kilo kaybına bağlı olarak cildin yağ yapısında da azalmaya neden olacaktır . Bu nedenle kilo kaybı sırasında da mutlaka bu kaybı yerine koyacak kollajen desteği almak gerekmektedir

Vücutta oluşan sarkmaları toparlamak için  kardio içeren hareketlerden çok kas yapısını destekleyen egzersizlerden oluşması önemlidir. Bu nedenle kolajen alımı hem ciltte oluşan kolajen kaybını yerine koymak için hem de kas yapısını destekleyerek kasların güçlenmesi içinde önem taşımaktadır.

Son olarak özellikle belirtmek gerekir  aldığınız kolajenlerin yapısı peptitlenme şekli ve kollajen içeceğinin içerisinde kolajen üretimini destekleyecek vitamin ve minerallerin olması da önem taşımaktadır.

 

 

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok!
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat