Bariatrik Cerrahi Ve Yeme Bozukluğu

Bariatrik Cerrahi Ve Yeme Bozukluğu

Bariatrik Cerrahi Ve Yeme Bozukluğu

Bariatrik cerrahi ve yeme bozukluğu konusu, Obezite ile sorun yaşayan hastaların merak ettikleri ve cevap aradıkları bir konuyu teşkil etmektedir. Kişilerin dengesiz ve kontrolsüz beslenmesi sonucunda aşırı derece kilo alımları olmakta, bu kilolar sağlığı farklı açılardan tehdit etmektedir. Bu sorunları gidermek için uygulana bariatrik cerrahi operasyonlar sonrasında hastalar yeme bozukluklarını ortadan kaldırmak sureti ile kilolarında kurtulmaktadır.

Bariatrik Cerrahi Operasyonun Ardından Hastaların Beslenmesi

Bariatrik cerrahi ve yeme bozukluğu konusu gereğince operasyonların başarılı şekilde ilerlemesini sağlamak için hastaların, cerrahi işlem sonrasında eski yem alışkanlıklarını tamamen terk etmesi gerekmektedir. Operasyon öncesinde yeme bozukluklarını ortadan kaldırmak üzere diyet uzmanlarınca hazırlana programda hastalar operasyon sonrasında;

  • Bir günde 3 ana 3 ara olmak üzere 6 öğün yemelidir.
  • Günlük öğün düzenine ve miktarına dikkat ederek porsiyon miktarlarını azaltmalıdır.
  • Karbon hidrat içeren gıdaların yerine protein miktarı yüksek besinler tüketmelidir.
  • Midenin genişlemesine ve operasyonun başarısız olmasına neden olacak gazla ve kafeinli içeceklerden uzak durmalıdır.
  • Yemekler küçük parçalar halinde yemeli, lokmaları uzun süre çiğnedikten sonra yutmalıdır.
  • Yüksek kalori ve aşırı yağ bulunan gıdaları tüketmemelidir.
  • Bariatrik cerrahi ve yeme bozukluğu kapsamında sindirim sisteminin tam olarak çalışması için lif içeriği zengin besinler almalıdır.
  • Alkol ve sigara kullanımını en kısa sürede bırakmalıdır.
  • Gün içerisinde en az 2 litre su içmeli, ancak suyu yemek aralarında değil, yemeklerde 30 dakika önce ya da sonra içmelidir.

Dikkat edilecek bu kurallar neticesinde hem hastanın yeme bozukluğu sorunu ortadan kalkacak hem de bariatrik cerrahi operasyon başarılı şekilde ilerleyerek Bariatrik cerrahi ve yeme bozukluğu konusunda istenen kiloya kısa süre içinde düşülecektir.

Bariatrik Cerrahi Sonrasında Doktor Kontrolleri

Aşırı kilolardan kurtulmak için operasyon geçiren hastalar, doktorlar ve diyetisyenler tarafından sürekli takip ve kontrol edilerek bilinçli ve sağlıklı şekilde kilo vermesi sağlanmaktadır. Bariatrik cerrahi ve yeme bozukluğu sorununu ortadan kaldırmak üzere doktorların önerileri aksatılmadan, eksiksiz şekilde uygulanmalıdır. Böylece hem kilolardan hem de kiloların neden olduğu hastalıklardan kolay ve kesin bir şekilde kurtulmaktadır.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat