Bariatrik Cerrahi Ameliyatları Nelerdir?

Bariatrik Cerrahi Ameliyatları Nelerdir?

Bariatrik Cerrahi Ameliyatları Nelerdir?

Bariatrik cerrahi ameliyatları nelerdir? Sorusu ile aşırı kilolarından ve bu kiloların nede olduğu rahatsızlıklardan kurtulmak isteyen Obezite hastalarına uygulanacak operasyon seçenekleri belirtilmektedir. Obeziteye karşı olarak ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler uygulanmakta olup, hangi hastaya hangi yöntemin uygulanacağına doktorların yapacağı değerlendirmeler sonucunda karar verilmektedir. Genel olarak hastalar kendi isteklerine göre cerrahi operasyon seçemezler, yapılacak test ve tahliller hastanın durumunu ortaya koyarak uygun yolun belirlenmesini sağlamaktadır.

Bariatrik Cerrahi Operasyonlarda Uygulanan Yöntemler

Bariatrik cerrahi ameliyatları nelerdir? Konusu gereğince Obezite ile mücadele kapsamında uzman doktorlar tarafından hastalara uygulanacak ameliyatlı ya da ameliyatsız operasyonlar şunlardır;

  • Tüp mide ameliyatı,
  • Gastrik bypass operasyonu,
  • Duodenal switch ameliyatı,
  • Mide kelepçesi (mide bandı) uygulaması,
  • Mide Balonu yöntemi,
  • Mide botoksu operasyonudur.

Bariatrik cerrahi ameliyatları nelerdir? Kapsamında hastalar uygulanan bu operasyonlardaki ana amaç mide hacminin daraltılması ile hem gıda alımı azaltılması hem de gıdanın emilim oranı düşürülmesidir. Böylece hastada iştah azalması olup, aynı zaman içerisinde aldığı gıdalar daha çabuk vücuttan atılarak yağ oluşumu engellenir. Hastalarda hızlı şekilde kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.

Bariatrik Cerrahi Operasyonlarda Beklenen Sonuç

Bariatrik cerrahi ameliyatları nelerdir? Konusu gereğince beklenen sonuç sağlıklı bir kilo seviyesine ulaşmaktır. Bunun için hastaların operasyonlar sonrasında uyması gereken kurallar bulunmaktadır. Bu doğrultuda hastalar doktorların önerisi altında operasyondan sonra;

  • Rutin ve durağan hayat tarzlarını hareketli yaşam tarzı ile değiştirmelidir.
  • Hayatlarının geri kalanını tümüyle kapsayacak olan, diyet uzmanlarınca hazırlanan programa eksiksiz şekilde uymalıdır.
  • Diyet programına ek olarak egzersiz faaliyetlere başlanmalıdır.
  • Gün içerisinde sıvı tüketimine ve miktarına dikkat etmelidir.

Hastaların uygun davranışları neticesinde başarılı şekilde geçen operasyon sonrasında kilo verme kontrollü şekilde olacak, zayıflama aşamasında herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkmayacaktır. Ayrıca Bariatrik cerrahi ameliyatları nelerdir? ile ilgili olarak hızlı kilo vermenin fiziksel görünüm üzerinde yarattığı olumsuz etkiler önlenecek, daha düzgün ve güzel bir fiziki görünüm elde edilecektir. Son gelinen kilonun muhafazası sağlanarak, operasyon sonrasında herhangi bir nedenden dolayı eski kiloya yeniden dönme riski ortadan kalkacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat