Bariatrik Cerrahi ve Beslenme

Bariatrik Cerrahi ve Beslenme

Bariatrik Cerrahi ve Beslenme

Dünya üzerinde obezite hastalığı gün geçtikçe çığ gibi büyümektedir. Hem psikolojik nedenler hem de fiziksel aktivitelerin teknoloji ile birlikte yavaşlamasıyla birlikte yaş, cinsiyet ayrımı olmaksızın herkes bu hastalığa yakalanabilmektedir.

Obezite olduğunuz, vücudunuzda bulunan yağın standartların üstünde olması veya beden kitle indeksinin 30 kg/m² üzerinde olmasından anlayabilirsiniz. Obezite rahatsızlığı sadece fiziksel aktivitelerin kısıtlanması problemi yaratmaz. Maalesef aynı zamanda obezite hastalarında kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, dislipidemi, tip 2 diyabet, inme, safra kesesi hastalıkları, sindirim sistemi problemleri, kemik eklem rahatsızlıkları, uyku apne sendromu ve bazı tür kanser rahatsızlıkları görünme olasılığı yüksektir.

Kronik bir hastalık olan obezite hastalığını tetikleyen birçok farklı nedenden biride düzensiz ve doğru olmayan beslenmedir. Özellikle hormonlu ve bol kalorili hazır yiyecekler kişiye o an için haz versede kilo alımını hızlandırmakta, obezite hastalığının gün yüzüne çıkmasına neden olmaktadır. Obezite hastalarının doğal olarak belli bir süre sonra yaşam kaliteleride düşmektedir. Fiziksel sorunlar ile birlikte psikolojik sorunlarda artmaktadır maalesef. Bu sebeple eğer kaliteli ve uzun soluklu sağlıklı bir yaşam istiyorsanız bir an önce tedavi yolunda hareket etmelisiniz.

Erken teşhis ve farkındalık her hastalıkta olduğu gibi obezitedede önemli bir konudur. Eğer obezite olduğunuzu erken fark eder ve gerekli önlemleri alırsanız bu hastalığa yakalanmadan kurtulmuş olursunuz ama bunu önemsemezseniz şayet konu cerrahi operasyona doğru gider.

Eğer durumunuz bariatrik cerrahi aşamasına geldiyse şayet burada dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Öncelikle kendiniz ile ilgili, zayıflamayı , eski sağlıklı ve zinde hayatınıza geri dönmeyi ve o hayat döndükten sonra bu yaşam standartını koruyacağınıza inanmanız gerekmektedir. Bunun dışında en önemli etkenlerden birisi doktor seçimidir. Obezite cerrahisi sadece ameliyattan ibaret değildir. Öncesinde hastanın durumuna göre en doğru yöntemin belirlenmesi , sonrasında ameliyatın başarıyla geçmesi, ameliyat sonrası kontrollerin doğru bir şekilde yapılması ve hastanın kontrol altında tutulması çok önemli unsurlardır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Ne Kadar Kilo Veririm?

Haliyle tüm ameliyat olanların aklında olan ilk soru ne kadar kilo vereceğim sorusudur. Bu konuda net bir şey söylenmesi pek mümkün değildir. Ortala rakam ile %50 ve %80 arası bir kilo kaybı hedeflenmektedir. Ama bunun geçirdiğiniz ameliyatın çeşidi, yaşınız, cinsiyetiniz, ameliyat öncesi kilonuz, beden kitle indeksiniz, yandaş hastalıklarınız, ameliyat sonrası takibiniz, beslenmeniz, fiziksel aktiviteniz gibi birçok etkene bağlı olduğu unutulmamalıdır. Dediğimiz gibi doktorunuzun sizi iyi analiz etmesi ve bu doğrultuda doğru bir hedef çizmesi sizin için çok önemlidir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyet Yapacak mıyım?

Bariatrik cerrahi öncesinde konuşacağınız doktor sizi aynı zamanda bir diyetisyen ilede görüştürecektir. Bu diyetisyen size ameliyat sonrasında nasıl bir beslenme uygulayacağınız hakkında detaylı bilgi verecektir. Sonuçta bir ameliyattan çıkacaksınız beslenmeniz öncelikle doku iyileşmesi açısından çok önemlidir. Bunun dışında ameliyattan sonra geçici bir süre bulantı, kusma, reflü vb sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunları en minimum seviyeye indirmek doğru bir beslenme takviminden geçmektedir. Diyetisyeninizin söylemlerine harfiyen uymanızda her zaman fayda vardır. Ayrıca unutmayın ki bu ameliyatı yaşam kalitenizi arttırmak ve fit bir yaşama adım atmak için gerçekleştirdiniz. Ameliyattan sonra yapacağınız diyeti artık bir beslenme alışkanlığı olarak hayatınıza sokmanız gerekmektedir. Yoksa çekilen tüm bu sıkıntılar boşa gidecektir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Nasıl Besleneceğim?

Zorlu ama sonunda kendinizi iyi hissedeceğiniz bir süreç başlıyor hazırmısınız?

Ameliyat olduğunuz ilk gün sadece su içerek bugünü geçiriyoruz.

İkinci gün; berrak sıvılar ile beslenmeye başlıyoruz. Bunlar başta sulandırılmış et yada tavuk suyu, şekersiz kafeinsiz sıvılar, tanesiz komposto suyu gibi gıdalardır. Bunu diyetisyeniniz daha detaylı olarak bir liste olarak alacaksınız. Burada önemli olan vücut hidrasyonunu ve gastrointestinal sistem aktivasyonunu harekete geçirmektir. Her saat başı düzenli olarak sıvı tüketmeniz gerekmektedir.

Üçüncü gün itibari ile blendardan geçirilmiş ve süzülmüş çorbalar, kefir, yoğurt ve özellikle protein desteği almanızda fayda vardır. Diyetinize ek vitamin ve mineral takviyeleriniz başlar, artık tam anlamıyla beslenmeye başlamış sayılırsınız. Ortalama 15 gün daha bu diyetle devam edebilirsiniz.

Daha sonraki süreçte diyetisyen kontrolünde beslenmeye devam edeceksiniz midenizi yormayacak şekilde püre haline getirilmiş protein ağırlıklı beslenmeye önem vermelisiniz. Burada neyi, ne kadar, ne zaman tüketeceğiniz diyetisyeniniz tarafından tamamen size özel hazırlanmış bir program ile anlatılmalı, günlük protein, sıvı ve vitamin-mineral kullanımınız öğretilmelidir.

Aynı zamanda bariatrik cerrahi sonrası beslenmeniz takip edilmelidir. Çünkü bünye ameliyattan önceki alışkanlıklarına dönmek isteyecektir. Yeni beslenme düzeninize alışmak ve bunu sürekli kılmak için bu süreci diyetisyenler vasıtası ile almanızda yarar var.

Protein Ne Kadar Süre Kullanmalıyım?

Ameliyat sonrası doku iyileşmesi ve yağ kaybının maksimum düzeyde olması için minimum 60 gr protein alınmalı ancak vücut ağırlığı ve geçirilen operasyona göre bu miktarın 120-130 gramlara kadar çıkabileceği unutulmamalıdır. Protein takviyesi ameliyattan sonra sıvı diyetle birlikte başlarken ne kadar süre kullanacağınız tamamen sizin besinlere karşı tolerasyonunuz ile değişmektedir.  Minumum 1 ay protein takviyesi ile gidilmekte sonrasındaki süreçte günlük almanız gereken protein miktarı ve takviyesiz, besinlerle tüketebildiğiniz protein miktarına göre beslenme programınızda ayarlanmalıdır. Kaliteli protein kaynakları kullanılarak öğün başına 15-30 gr protein tüketimi hedeflenmelidir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yeniden Kilo Alırmıyım?

Özellikle şunu bilmelisiniz ki bariatrik cerrahi size bir fırsat sunar. Bu fırsat değişik nedenlerle obezite hastalığına kapılmadan önceki hayatınıza sizi geri döndürmektir. Bu fırsatı ne kadar iyi kullanacağınız sizin elinizdedir. Evet tekrar kilo almanız mümkündür. Ama bu yola çıkarken ki dirayetinizi ameliyat sonrasında da korursanız ve hem beslenmenize hem fiziksel aktivitelerinize yeteri kadar özen gösterirseniz şayet ömür boyu sağlıklı ve güzel günlerin sizi beklediğini unutmayın. Seçim sizin elinizde. Biz size güveniyoruz, sizde kendinize güvenin.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat