Bariatrik Cerrahi Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bariatrik cerrahi sonrasında beslenme nasıl olmalıdır? Sorusu ameliyat olan veya ameliyat olmaya karar veren kişilerin sıklıkla araştırdığı konular arasında yerini almaktadır. Bariatrik cerrahi sonrasında beslenme programının öncelikle ameliyatın risklerini en aza indirmek için önemlidir. Vücudunuzun doğru miktarda enerjiyi alması, doğru besin öğesi dağılımı ile beslenmesini sağlayacaktır. Alınan günlük enerjinin karbonhidrat, protein ve yağ oranlarının dengeli olması önemlidir.

Günlük beslenme programındaki yemeklerin çoğunlukla iyi pişirilmiş sebze, taze meyve, yağsız süt ürünleri, derisiz et ürünleri ve yumurtadan olması önerilir. Yemeklerde kullanılan yağ çeşidinin sadece zeytinyağı olması gerekir. Ayrıca günlük beslenme programında şekersiz siyah çay, bitki çayları, kafeinsiz kahve ve kompostolardan içebilirsiniz.

Günlük Beslenme

Bariatrik cerrahi sonrasında beslenme nasıl olmalıdır? Sorusu günlük beslenme için önemli bir konudur. Özellikle ilk 4-6 hafta içerisinde yeterli miktarda sıvı ve protein alınması gerekir. Karbonhidrat alımının önerilen miktarı geçmemesi uygun olacaktır. Aşırı karbonhidrat alımı, yetersiz protein alımı ile beraber, dengesiz beslenmeye yol açabilir. Günlük alınması gereken karbonhidrat, protein ve yağ miktarları her hastanın ihtiyacına göre değişir. Ayrıca, çok fazla tuz alımının da önlenmesi gerekir.

Protein Tüketimi

Bariatrik cerrahi sonrasında protein alımı önemlidir. Günlük alınması gereken miktar, her hastanın ihtiyacına göre değişir. Protein alımının hayvansal ve bitkisel kaynaklardan dengeli bir biçimde planlanması önerilir. Yağsız ve derisiz et ürünleri, laktozsuz süt ürünleri, kavrulmamış kuru yemişler protein kaynağı olarak günlük beslenmede yer alabilecek besin gruplarıdır.

Diyetisyeniniz ihtiyacınız olan sıvı, protein ve vitamin-minerali sizin için belirleyecektir. Gerekli yerlerde takviye almanızı önerebilir. Vitamin-mineral alımı; taze meyve sebzeler, tam tahıllı besinler, süt ürünleri ve yumurta gibi besinlerden sağlanabilir.

Bariatrik cerrahi sonrasında beslenme nasıl olmalıdır? Sürecinde kısıtlanan besinlerin tüketilmemesi önemlidir. Bu besinler, yağlı ve doğru pişirme yöntemi uygulanmamış besinler, alkollü içecekler ve şekerli tatlılar olabilir. Aynı zamanda asitli ve tuzlu besinler tüketmekten de kaçınılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat