Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yüksek Proteinli Beslenmenin Önemi

Bariatrik cerrahi sonrası mide hacmi çok küçük olduğu ve eskiye nazaran daha az sıvı ve besin tüketileceğinden dolayı hızlı bir şekilde doyma hissi oluşacaktır. Ve vücut yeteri kadar besin alamadığından vücut için gerekli olan vitamin-mineral ve hücrelerin yapı taşı olan protein ihtiyacını karşılayamayacaktır. Ve en başta; ameliyat yaralarının geç iyileşir ve hasta kilo verirken yağ dokusundan değil kas dokusundan kayıp verir ki bu kesinlikle istenmeyen bir sorundur. Nasıl Bariatrik cerrahi sonrası vitamin-mineral desteği veriliyorsa, protein takviyesi de verilmektedir.

Bariatrik cerrahi ameliyatı olan kişiler normal kişilere göre; tat-koku ve aromaya karşı daha hassas olduklarından dolayı çabuk midesi bulanır ve protein tozlarını kullanamazlar. Burada devreye Bariatrik cerrahi hastaları için özel olarak üretilmiş yüksek proteinli protein  tozları girer. Bunların özelliği vücuda minimum ham madde ile maksimum yüksek protein vermeleridir.

Normal öğünlerinizin dışında ara öğün olarak süt, ayran ve yoğurt ile aldığınız protein tozlarında vücudunuz ihtiyacı olana protein açığını kapatarak vücudunuzun hızlı bir şekilde yara iyileşmesine ve  toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Yapılan çalışmalarda vücudun günlük en az 80 gram protein alınması gerekmektedir. Vücuda yeteri kadar protein alınmaz ise;

  • Yara iyileşmesi gecikir
  • Kilo yağ dokusundan değil kas dokusundan olacaktır ki bu istenmeyen bir durumdur
  • Yoğun halsizlik problemi ve bunda bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıflaması ile karşılaşılabilir.
  • Uzun dönemde saç dökülmesi ve cilt problemleri yaşanabilir

*Yapılan çalışmalar da ameliyat sonrası ilk aylarda hedeflenen protein miktarının ancak üçte ikisinin tolere edildiğini ve bu nedenle de 15-35gr/günlük protein tozunun gerekli olduğunu savunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat