Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Kolajenin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Kolajenin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Kolajenin Önemi

Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede kolajenin önemi, kilo verme sürecinde kendisini göstermektedir. Kolajen vücudun düzenli çalışmasını sağlayan önemli bir protein temel taşıdır. Obezite cerrahisi sonrasında gereke vücutta sorun oluşmasını engellemek gerek ise operasyonun başarılı şekilde ilerleyerek sonuç vermesini sağlamak adına vücudun ihtiyaç duyduğu kolajen miktarının karşılanması gerekmektedir. Böylece fazla kilolarında kurtulan vücudun tüm sistemleri düzgün şekilde çalışarak, operasyondan beklenen verimin kısa süre içerisinde elde edilmesi sağlanmaktadır.

Bariatrik Operasyon Sonrasında Kolajen Takviyesi Almanın Sağlayacağı Faydalar

Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede kolajenin önemi kullanım ile elde edilecek faydalar ile ölçülmektedir. Operasyonun sonrasında başlayan diyet süreçlerinde hastanın yeteri kadar protein alamamasının oluşturacağı sorunları engellemek adına tercih edilen kolajen takviyesinin genel olarak sağlamış olduğu faydalar şöyle sıralanmaktadır;

  • Obezite cerrahisini etki süresi geçse bile kontrollü şekilde kilo verilme devam etmektedir.
  • Uygulama esnasında karın bölgesinde açılan kesi, mideye yapılan işlemler sonrasında oluşan dikiş ve zımba yaralarının hızlı şekilde iyileşmesine katkı sağlar.
  • Kiloların kontrollü şekilde verilmesini sağlayarak herhangi yeni bir hastalık oluşması ve kiloların yeniden alınmasının önüne geçmektedir.
  • Kemik ve kas yapısını koruyarak daha güzel bir görünüme kavuşmayı sağlamaktadır.

Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede kolajenin önemi sıralanırken dikkat edilmesi gereken nokta kolajenin uzman doktor ve diyetisyenlerin kontrolü ile kullanılmasıdır. Uzmanlar vücudun ihtiyacını belirledikten sonra diyet programı ve kontroller ile kolajen takviyesinin düzenini sağlamaktadır.

Kolajen Takviyesi Olmaması

Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede kolajenin önemi göz ardı edilemez. Operasyonun sonrasında uygunsuz miktarda kolajen kullanımı ya da takviyenin ihtiyaç duyulan zamanın dışında alınması çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. Hastaların yaşam kalitesini artırmak için kullanılan kolajen, alınmaması ya da eksik alınması durumunda vücut fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememekte olup, uygulanan operasyonun başarısızlık ile sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede kolajenin önemi dikkate alınmadığı takdirde hastalar kontrollü kilo verme sürecine girememekte, operasyonun etki süresi oldukça kısalmaktadır. Yeni hastalıkların ortaya çıkmaya başlaması ile birlikte tedavisi ve telafisi zor bir süreç başlayarak hasta riske girmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat