Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Protein Fiberin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Protein Fiberin Önemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenmede Protein Fiberin Önemi

Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede protein fiberin önemi obezite ile mücadele kapsamındaki faydaları ile kendini göstermektedir. Günümüzün en büyük sorunu haline gelen ve telafisiz zor olan hastalıklara neden olan obezite hastalığına karşı uygulanan operasyonların, cerrahi işlem sonrasında desteklenmesi gerekmektedir. Desteklenmeyen operasyon ilerleyen süreçlerde yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olduğu gibi obezite başta olmak üzere eski hastalıkların yeniden başlamasına yol açmaktadır. Bu nedenle obezite cerrahisi sonunda vücut değerleri uzman doktor ve diyetisyenler kontrolünde protein ile desteklenmektedir.

Bariatrik Cerrahi Sonrasında Protein Fiberin Alınmaması

Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede protein fiberin önemi sıralanırken, vücudun bu proteinden mahrum bırakılması ya da yeteri miktarda verilmemesi çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Kısa vadede başlayarak ilerleyen sorunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Cerrahi müdahale sonrasında oluşan yaraların iyileşme süresi gecikmektedir.
  • Aşırı kilolar yağ dokusundan değil kas dokusunu eriterek verilecek ve kemik ile kaslar zarar görmektedir.
  • Vücutta aşırı halsizlik durumu oluşması görülmekte olup, bağışıklık sisteminde zayıflamalar ortaya çıkmaktadır.
  • İlerleyen zamanlarda çeşitli cilt rahatsızlıkları ve saçlarda önemli ölçüde dökülmeler meydana gelmektedir.

Ortaya çıkan olumsuz durumlar Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede protein fiberin önemini açık olarak belirtmektedir.

Bariatrik Cerrahi Sonrasında Protein Fiber Nasıl Kullanılır?

Başarılı şekilde uygulanan operasyonun ardından gerekli faydaları sağlamak, başarılı şekilde kilo verme sürecine girmek Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede protein fiberin önemini göstermektedir. Operasyon sonrasında devam eden süreçte sıvı ve püre diyeti aşaması devam ederken uzman doktorların vücudun ihtiyacını belirleyerek öngörmüş olduğu miktar kullanılmaktadır. Protein fiber başlama zamanı ve nasıl kullanılacağı genel olarak diyet uzmanlarının hazırlayacağı program çerçevesinde belli olmaktadır.

Protein fiberin az kullanılması gibi fazla kullanılması da sakıncalı olduğundan dolayı Bariatrik cerrahi sonrası beslenmede protein fiberin önemi iyice artmaktadır. Gereken miktarı doğru zamanda kullanma ile birlikte kilo verme süreci hem daha rahat hem de daha sağlıklı olacaktır. Bilinçli şekilde verilen kilolar ne kısa ne de uzun dönemde herhangi bir sorun teşkil etmeyecek hastalara konforlu bir yaşam sunacaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat