Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Nasıl Gerçekleşir?

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Nasıl Gerçekleşir?

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Nasıl Gerçekleşir?

Bariatrik cerrahi sonrası beslenme programının iki amacı vardır. Birincisi; ameliyat sonrası doku iyileşmesi ve vücut ağırlık kaybı sırasında yağsız vücut kitlesini yani kas  dokusunu korumak amacı ile yeterli besin ve enerji öğelerinin alınmasıdır. İkincisi ise; vücut ağırlık kaybı sağlanırken tüketilen yiyecek ve içeceklerin reflü, erken doyma hissi ve DUMPİNG sendromu gibi sorunları en aza indirmektir.

Bariatrik cerrahi diyetisyenleri ile yapılan anket çalışmasında Berrak sıvı dönemi-Tam sıvı dönemi-Püre dönemi ve Yumuşak katı besin dönemi şeklinde 4 farklı evrede diyet programı uygulanmaktadır.

Berrak sıvı Dönemi: Bu dönemde şeker ve tatlandırıcı içermeyen (kompostu,et suyu ,tavuk suyu çorba et suyu çorba,v.b.) sıvılardan oluşur. Yalnız bu diyet gastrik bypass ameliyatı geçiren kişilerde besin öğeleri açısından yetersiz bulunduğundan ayrıca bariatrik cerrahi sonrası ticari amaçlı berrak sıvı solüsyonlar önerilmektedir. Hastanede iken beslenmeye başlanılan dönemdir.

Tam Sıvı Diyeti: Bu dönemde berrak sıvı dönemindeki diyete ek olarak süt, ayran yoğurt kefir ve ayrıca bariatrik cerrahi sonrası kullanılması gereken yüksek proteinli protein tozları önerilir. Çünkü protein tozları besin öğeleri açısından zengin olmasından dolayı hızlı doku iyileşmesi tam sıvı diyeti döneminde kullanılmaktadır.

Püre Dönemi Diyeti: Protein açısından zengin pişmiş bir besin (yumurta, beyaz et veya kırmızı et) ile kıvam verici olarak light yoğurt aynı kapta karıştırılmasıyla bariatrik püre diyeti hazırlanmış olur. Aynı zamanda sıvı diyet zamanında kullanılan protein tozlarıda bu dönemde kullanılmaya devam edilmelidir. Kabızlık problemi yaşanmaması için kullanınlan protein tozunun lif açısından zengin olmasına dikkat edilmelidir.

Yumuşak Katı Besin Diyeti: Bu dönemde az çiğneme gerektiren ve gastrik keseden kolay geçebilen besinlerin vücuda alındığı diyet dönemidir. Bu dönemde kabızlık problemi yaşanmaması için sıvı diyet döneminde kullandığı yüksek proteinli ve yüksek lifli protein tozları alınmaya devam edilmelidir.

Alışveriş Sepeti
Sepetinizde ürün yok!
Alışverişe Devam Et
0
WhatsApp chat