Bariatrik Cerrahi (Obezite Cerrahisi) Nedir?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin başvurduğu mide ameliyatı bariatrik cerrahi operasyonları olarak ifade ediliyor. Obezite hastalarının sıklıkla tercih ettiği bu ameliyat direkt olarak cerrahi bir operasyondur. Bariatrik cerrahi (obezite cerrahisi) nedir? Sorusuna karşı mide ameliyatı birçok teknik olduğu gibi aynı zamanda da bazı kliniklerde hastalara mide balonu yerleştirilerek hastanın fazla yemek yemesi engelleniyor. Ancak son sistem olan mide ameliyatı ise midenin bir kısmının alınması ve bağırsakların tekrar belirlenen noktalara bağlanması şeklinde yapılıyor. Mide ameliyatı olarak da bilinen bu ameliyatı yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle detaylı bir inceleme yapmaları gerekiyor.

Mide Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi genel olarak obezite hastalarının fazla kilolarından iyileşmesi için mide ameliyatı uygulanıyor. Obezite hastalığı aşırı kilodan kaynaklı olarak yaşanan bir hastalık olarak ifade ediliyor. Obezite hastalığı çevresel faktörlerin yanı sıra genetik ya da belirli psikolojik ilaçların kullanılması sonucu oluşabiliyor. Obezite ameliyatı cerrahi şeklinde yapılıyor. Bariatrik cerrahi obezite cerrahisi nedir? Kimlere yapılabilir? şeklinde sorgulandığı zaman özellikle bu cerrahi operasyonun direkt olarak uzman cerrahlar tarafından yapıldığı biliniyor.

Obezite hastalarına yapılan bu ameliyat bazı durumlarda obezite hastası olmayan kişilere de yapılabiliyor. Ancak özellikle bazı hastalara bu ameliyatın uygulanmadığı bilinmektedir peki hangi hastalara mide ameliyatı uygulanmıyor?

Mide Ameliyatı Uygulanmaması Gereken Hastalar Kimlerdir?

Özellikle kalp hastalığı olan kişiler, kanser hastaları, tansiyon hastaları ve diyabet hastalarına kendi yaşamış oldukları sağlık problemlerinden ötürü uygulanması tavsiye edilmiyor ancak hastanın zorunlu olduğu hallerde bu ameliyat uygulanabilir.

Doktor kontrolünde yapılan bu operasyon işlemi, hastalarda özellikle kalp hastaları ve saymış olduğunuz diğer hastalarda önlem olarak yapılabilir. Ancak bu tip hastalar için mide balonu daha çok tavsiye ediliyor.

Bariatrik cerrahi (obezite cerrahisi) nedir? Ve kimlere uygulanmaz diye soranlarda özellikle bu tür hastaların son adım olarak uygulanması tavsiye ediliyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat