Bariatrik Beslenmede Hangi Besinler Tercih Edilmelidir?

Bariatrik beslenmede hangi besinler tercih edilmelidir? Sorusu ameliyattan sonra hastaların sıkça araştırdığı konulardan biridir. Ameliyattan sonra tüketilmesi gereken en önemli besinlerden biri proteindir. Mutlaka gün içerisinde bir öğününüzü protein kaynaklı besininize ayırmalısınız.

Kan şekerinizi düzene sokmak ve fizyolojik olarak güç toplamak için her gün en sağlıklı karbonhidrat kaynaklarından önerilen ölçüde tüketmelisiniz. Karbonhidrat tüketirken basit şeker kullanımı yapmamalı ve tam tahıllı besinleri tercih etmelisiniz. Yağlı ve kavrulmuş besinler midenize zarar vereceğinden dolayı pişirme yöntemlerine dikkat edilmelidir.

Buharda pişmiş ve haşlanmış gıdalar hem sağlığınız hem de midenizi korumanız açısından tercih etmeniz gereken pişirme tekniklerindendir. Yemeklerinizde baharatlardan ve acı soslardan kaçınmalısınız. Şekerli, alkollü ve asitli gıdaları da tüketmemelisiniz.

Bariatrik Cerrahi Sonrasında Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bariatrik beslenmede hangi besinler tercih edilmelidir? Diye soranlara, öncelikle beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmeleri gerekir. Bariatrik operasyonun ardından beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir. Diyetisyeninizin vereceği listelere uymalı ve yasak besinlerden uzak durmalısınız. Öğünlerinizi atlamamalı ve porsiyonlarınızı dengeli oluşturmalısınız.

Bir anda fazla kilo kaybı yaşayacağınız için kas kitlenizi korumanız gerekir. Bu noktada size yardımcı olacak şey protein takviyeleridir. Ameliyat sonrası dengeli beslenmeye dikkat etmeli ve oluşturduğunuz diyet programını harfiyen uygulamalısınız. Tekrar kilo almamak için yeme ölçülerinize sınır koymalı ve bir anda mideye yükleme yapmamalısınız.

Bariatrik Cerrahide Beslenmenin Önemi

Bariatrik tedavi, ilaç tedavisi ve olağan şartlarda rejim ile kilo kaybı sağlayamayan, obeziteden kaynaklı komplikasyonların oluştuğu, mortlite ve morbidite için risk grubuna giren kişilerde uygulanan tedavi yöntemidir. Obezite ameliyatı malabsorptif prosedürler, kısıtlayıcı prosedürler ve kombinasyon prosedürler olarak üç ayrı grup içinde incelenir.

Bariatrik beslenmede hangi besinler tercih edilmelidir? Sorusunu soranlara bilmesi gereken prosedürler vardır. Kısıtlayıcı prosedür uygulaması yapılan kişilerde, uzun süreli diyet yapmakla alakalı daha az risk faktörü oluşurken, malabsorptif prosedür uygulanan hastalar için bu durumda risk faktörü daha yüksektir. Ameliyat sonrası hastalarda oluşan gıda takviyesinin yeterli oranda alınmaması farklı nedenlere bağlı olup oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir.

Buna bağlı olan durumlardan biri preoperatif ağırlık kaybı, diğer bir neden ise diyetin doğru oranda yapılmamasıdır. Ayrıca sindirim sisteminde oluşan bazı değişiklikler ve suplementasyon uygulamasındaki dengesizlik de bu problemlerin oluşmasında etkendir.

O yüzden ameliyat sonrası uygulanan besin tedavisi 1,5-2 aylık bir süre içerisi gereklidir. Aynı zamanda yeterli hidrasyonun sürdürülmesi, yeterli ölçüde gıda takviyesinin alınması ve düzenli ve yeterli miktarda proteinin tüketilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat