Bariatrik Cerrahi Hastalarında Beslenme

Bariatrik Cerrahi Hastalarında Beslenme

Bariatrik Cerrahi Hastalarında Beslenme

Bariatrik cerrahi hastalarında beslenme düzenine obezite ile mücadele kapsamında uygulanan operasyonların başarısı için dikkat edilmelidir. Hastaların operasyonun bitimi ile birlikte eski beslenme alışkanlıklarında son bulmaktadır. Uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan yeni bir beslenme programına uyulmaktadır. Böylece hem obezite hastalığının etkisinden kurtulmak kolaylaşmakta hem de kilo verilme aşamasında yeni sağlık sorunlarının ortaya çıkmasının önüne geçilmektedir.

Bariatrik Cerrahi Operasyon Geçiren Hastaların Yeni Beslenme Alışkanlığı

Bariatrik cerrahi hastalarında beslenme 3 dönem olarak ilerlemektedir. Son evrede oluşan katı beslenme döneminde bütün hastaları yeni hazırlanan beslenme programını uygularken;

  • Günlük öğün sayılarını 6 öğüne çıkarmakta ve öğün porsiyonlarını azaltmaktadır.
  • Yemekleri yavaş bir şekilde yer, lokmalar uzun süre çiğnemenin ardında yutmaktadır.
  • Uzmanların belirlediği oranda günlük minimum 2 litre su tüketmektedir.
  • Suyu yemek aralarında değil yemeklerden 30 dakika önce ya da sonra içmektedir.
  • Yemek öğünlerinde karbon hidrat ve yüksek kalorili gıdalardan uzak durmaktadır.
  • Bariatrik cerrahi hastalarında beslenme kapsamında vücudun ihtiyacını karşılayacak kadar yüksek proteinli gıdalar ile beslenmektedir.
  • Şeker oranı yüksek gıdalardan uzak durmaktadır.

Obezite hastaları operasyon sonrasında beslenmede özenli davranarak beklediği sonuca kısa süre içerisinde etkili bir şekilde ulaşmaktadır.

Hastalar Yeni Beslenme Alışkanlıklarına Ne Kadar Süre Devam Eder?

Bariatrik cerrahi hastalarında beslenme operasyonun başarı sırrı olarak açıklanmaktadır. Hastaların operasyonun bitimi ile başlattığı yeni beslenme düzeni operasyonun etkisi bitse bile sürdürülmelidir. Aksi halde hastalar zorlukla verdiği kiloyu hızlı bir şekilde geri almaktadır. Ayrıca farklı rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir.

Operasyon sonrasında hastaların belli aralıklar ile kontrol edilmesi ile yapılan tahliller, hastaların uyguladığı yeni beslenme düzeninin etkisini ortaya koyar. Bu durumda uzmanlar hastaların vücut durumunu göz önüne alarak yeni bir beslenme düzeni oluşturabilir ya da var olan düzende bazı değişiklikler yapabilir. Uzmanların Bariatrik cerrahi hastalarında beslenme dönemlerinde sürekli olarak hastayı takip etmesi operasyonların başarı ile sonuçlanmasını olumlu yönde etkilemektedir. Hastaları vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini yeni beslenme alışkanlığı ile alarak, hem sağlıklı hem de daha güzel görünümlü bir vücuda ulaşmaktadırlar.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat