Obezite Cerrahi Sonrasında Beslenme

Obezite cerrahi sonrasında beslenme dönemi uygulanan operasyonun başarısını etkilemektedir. Günümüzün en büyük sorunu haline gelen obezite hastalığından kurtulmak için her zaman sadece cerrahi operasyonlar yeterli olmamaktadır. Operasyon sonrasında bulunan süreç yeni bir beslenme alışkanlığı ile desteklenmekte, operasyonun etkisinin daha hızlı ve kolay ilerlemesi sağlanmaktadır. Aksi halde operasyon hasta üzerinde herhangi bir etki yaratmayacak ve hatta yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Obezite Cerrahi Operasyon Sonrasında Beslenme Süreci

Obezite cerrahi sonrasında beslenme süreci uygulama sonrasında müşahede altında tutulana hastanın kendine gelmesi ile başlamaktadır. Kendine gelen hasta yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmaktadır. Operasyon arkasında gelen beslenme süreçlerinde;

  • Sıvı beslenme dönemi: Operasyonun ardından 10 gün kadar hasta sadece sıvı gıdalar ile beslenmekte, oluşabilecek operasyon riskleri ortadan kaldırılmaktadır.
  • Püre beslenme dönemi: Bu dönemde hastaları 10 günün ardından püre haline getirilmiş gıdalar, çatal ile ezilmiş yumuşak besinler tüketmeye başlamaktadır. Uygulanan operasyonun vücuda uyum sağlaması açısından önem taşımaktadır.
  • Katı beslenme dönemi: Sıvı ve püre diyetini doğru şekilde geçiren hasta Obezite cerrahi sonrasında beslenme konusunda en önemli olan katı gıdalara geçiş yapmaktadır. Bu dönemde hastalar her türlü gıdayı tüketmektedir. Ancak hastaların operasyonu destekleyici olması için katı beslenme döneminde diyet uzmanı desteği alınmaktadır.

Doğru şekilde uygulanacak diyet programı ile sorunsuz şekilde kilo verilerek istenen sonuç elde edilmektedir.

Beslenme Konusunda Destek

Obezite cerrahi sonrasında beslenme hem doğru şekilde kilo vermek hem de kilo verirken yeni rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engellemek için uzman kontrolü gerekmektedir. Hastaların dönem içerisindeki değişiklikleri göz önüne alınarak uzmanlar tarafından yapılan test ve tahliller neticesinde diyet uzmanları tarafından uygun beslenme programı hazırlanmaktadır. Böylece kilo verme aşamasında kontrol sağlanmaktadır.

Obezite cerrahi sonrasında beslenme aşamaları her biri kendi içerisinde büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle hastaları her bir döneme özen göstermeli ve uzmanların kontrolü dışına çıkmamalıdır. Böylece hastalar obezite hastalığının yanı sıra, obezite ile bağlantılı olan hastalıkların ortadan kalkmasını da sağlamaktadır. Sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat