Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyet Dönemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyet Dönemi

Bariatrik Cerrahi Sonrası Diyet Dönemi

Bariatrik cerrahi sonrası diyet dönemi hastalara uygulanan operasyonların bitmesi ile başlamaktadır. Hastalar operasyon ardından hastanede geçirmekte olduğu müşahede aşamasında diyet başlamış olmaktadır. Uzmanlar müşahede altındaki hastalara diyet uygulayarak, operasyon sonrasında oluşabilecek kaçak ve kanama risklerini gözlemlemektedir. Bu dönemde başlayan diyet aşamalı olarak ilerleyerek artık hastanın ömür boyu devam edeceği diyet formatına gelmektedir.

Bariatrik Cerrahi Operasyon Sonrasından Uygulanan Diyetler

Bariatrik cerrahi sonrası diyet dönemi ilk olarak hastanede doktor kontrolü altında başlamaktadır. Daha sonra uygulanan operasyonun hasta üzerindeki etkileri gözlenerek değişik aşamalar olarak devam etmektedir. Obezite operasyonları sonrasında hastaların genel olarak geçirdiği diyet aşamaları şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Sıvı diyet aşaması: Operasyon sonrasında hastanın zorlanmasını önlemek ve riskli durumların ortaya çıkmasını engellemek adına hastalara ilk 10 boyunca uygulanan, sadece sıvı gıdalar ile beslenmeyi öngören diyet aşamasıdır.
  2. Püre diyet aşaması: Sıvı diyet aşamasını başarılı şekilde atlatan hastaların yumuşak gıda, çatal ile ezilmiş besin ya da püre haline getirilmiş gıdaların tüketilmesi ile başlayan diyet dönemidir.
  3. Katı diyet aşaması: Bariatrik cerrahi sonrası diyet dönemi olarak operasyonun vücuda tam uyum sağlaması ve riskli durumların ortadan kalkması ile başlayan diyet aşamasıdır. Katı diyet hastaların ömür boyu uygulayacağı diyeti göstermektedir.

Hastalar operasyonun sonrasında uygulayacağı bütün diyet programlarını diyet uzmanları eşliğinde yapmaktadır. Diyetisyenler operasyonun başarı ile sonuçlanması için hastaları sürekli takip altında tutmaktadır.

Bariatrik Cerrahi Diyetlerinin Denetlenmesi

Bariatrik cerrahi sonrası diyet dönemi aşamaları sonrasında operasyonun istenen etkiyi vermesi ve başarılı şekilde ilerlemesini sağlamak adına belli dönemlerde hastalar uzmanlar tarafından kontrol edilmektedir. Bu kontroller sırasında gerekli test ve tahliller yapılarak incelenmekte ve hastanın durumuna göre diyet programında değişmeler yapılmaktadır.

Bariatrik cerrahi sonrası diyet dönemi hastaların istenen kiloya ulaşması, bu kiloya ulaşırken obezite hastalığının neden olduğu hastalıkları ortadan kaldırması ve kilo verme aşamasında yeni rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engellemesi açısından önemlidir. Bundan dolayı diyet dönemleri kontrollü ve sağlık şekilde kilo vermenin yöntemini sunmaktadır. Ayrıca vücut düzenini de sağlamaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat