Bariatrik Cerrahi Beslenme

Bariatrik Cerrahi Beslenme

Bariatrik Cerrahi Beslenme

Bariatrik cerrahi beslenme hem hastaların sağlıklı şekilde kilo vermesi hem de kiloların kontrol altında tutması için büyük önem arz etmektedir. Hastalar operasyonun bitmesi ile birlikte hayatında çeşitli değişiklilere gitmektedir. Bunun en önemlisi eski beslenme alışkanlığı yerine diyet uzmanlarında hazırlanmış olan program eşliğinde yeni bir beslenme alışkanlığına geçmeleridir.

Bariatrik Cerrahi İle Gelen Yeni Beslenme Düzeni

Bariatrik cerrahi beslenme diyet uzmanları tarafından hazırlanarak sürekli takip altında tutulmaktadır. Hastalar belli aralıklar ile uzman kontrolüne girmesi ile operasyonu etkisi ve yeni beslenme düzeninin gidişatı gözlemlenir. Bu dönem içerisinde hastalar;

  • Günlük yemek öğün sayılarını 6 öğüne çıkarmakta, öğün zamanlarına dikkat etmekte ve öğün içi porsiyon miktarını azaltmaktadır.
  • Öğünleri sindirim sistemini etkin şekilde çalıştırmak için lif ağırlıklı besinlerden seçmektedir.
  • Vücudun ihtiyacını karşılamak için yüksek protein içeren ürünler tercih etmektedir.
  • Dondurulmuş gıda, katkı ve koruyucu madde bulunan besinlerden uzak durmaktadır.
  • Şeker ve yağ oranı yüksek olan besinleri kullanmamaktadır.
  • Yüksek kaloriden uzak durmaktadır.
  • Bariatrik cerrahi beslenme kapsamında günlük en az 2 litre su içmektedir. Su, yemeklerden 30 dakika önce ve sonra içilmekte, yemek aralarında su içmemektedir.
  • Küçük parçalar halinde alınan lokmalar uzun süre çiğnendikten sonra yutmaktadır.
  • Asit ve gaz bulunduran içeceklerden kaçınmaktadır.

Uygulanmakta olan yeni beslenme düzeni sürekli olarak uzmanlarca takip edilmektedir. uzmanların gerek görmesi halinde beslenme içeriklerinde değişiklik yapılabilir, protein, vitamin ve mineral takviyesi kullanılabilir.

Düzenli Beslenmenin Faydaları

Bariatrik cerrahi beslenme konusunda özen gösterilmesi halinde operasyonun başarılı etkisi kısa süre içerisinde kendisini göstermektedir. Hastalar hızlı şekilde kilo verirken, obezitenin neden olduğu hastalıklardan da aynı hızda kurtulmaktadır. Sağlık bir yaşamın kapısını açmaktadır.

Bariatrik cerrahi beslenme ile kilo verme süreci içerisinde oluşabilecek riskli durumlar engellenmekte, yeni hastalıkların ortaya çıkmasının önüne geçilmektedir. Doğru şekilde beslenme ile hastalar ayrıca daha fit bir fiziki görünüme kavuşmaktadır. Beslenme düzenin ömür boyunca uygulanması sonucunda hastaların operasyonun etki süresi içinde vermiş olduğu kilolar muhafaza edilmektedir. eski kiloların hızlı ve kontrolsüz bir şekilde yeniden alınmasının önüne geçilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat