Bariatrik Ameliyattan Sonra Eski Alışkanlıklara Dönmemek İçin 5 Adım

Bariatrik Ameliyattan Sonra Eski Alışkanlıklara Dönmemek İçin 5 Adım

Bariatrik Ameliyattan Sonra Eski Alışkanlıklara Dönmemek İçin 5 Adım

Bariatrik cerrahi; hastalara yüksek miktarda kilo kaybettirse de, bu başarıyı uzun vadede sürdürme sözü veremiyor. Uzun süreli bir başarı isteyen hasta, hayat stilinde köklü değişiklikler yapmalıdır. Hastanın hayatı boyunca sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için ameliyat sonrası eski alışkanlıklara dönmemek için 5 adımı bu makalede inceliyoruz.

Bol Su İçin

Bariatrik cerrahinin ardından, hastaların hastaneye tekrardan gitmek zorunda kalmasının 1 numaralı nedeni az su tüketmeleridir. Öğünleriniz arasında düzenli olarak su içerek susuz kalmaktan kaçının. Ameliyattan çıktığınızda, mideniz eskisine göre çok daha küçük olacağı için bol miktarda su içmek biraz zor olabilir. Su içmek, ameliyat sonrası aşamalarda iyileşme için olduğu kadar bir ömür boyu sağlıklı yaşamanın da ilk kuralıdır.

Proteine Öncelik Verin

Protein, ameliyatın ardından hem iyileşmek için hem de kilo verebilmek için oldukça önemlidir. Ayrıca kas kütlesini korumak, sağlıklı saç, cilt ve tırnaklara sahip olmak için protein şarttır. Herhangi bir öğüne başlarken, 1. gıda olarak proteini tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Meyveler, sebzeler ve karbonhidratlar da sağlıklı bir diyetin parçaları olsa da öncelik proteinde olmalıdır. Günde 60-80 gram protein işinizi görecektir.

Öğünleriniz Sırasında, Yediğiniz Şeye Odaklanın

Öğünlerinizi tüketirken yediğiniz şeylere odaklanmak açlık ve tokluk hislerini tanımaya, porsiyonları ayarlamaya ve sıkıldığınızda değil, acıktığınızda yemeniz gerektiğini kavramaya başlamak için çok önemlidir. Dikkat dağıtacak etkenlerden uzakta tüketim yapmak, tüm hayatınıza uygularsanız kilo problemlerini oldukça büyük oranda azaltmaya yardımcı olur. Öğünleriniz sırasında televizyonu kapatın, e-postalarınıza bakmayı birazcık erteleyin ve cep telefonunuzu bırakın. Değişimi fark edeceksiniz.

Not Alın

Gün içerisinde neyi ne zaman yediğinizi ufak bir deftere not almak, beslenme programınızı geliştirmeniz için size yol gösterecek bir araç oluşturur. Yeteri kadar su içiyor musunuz? Öğün aralarında kaçamaklar yapıyor musunuz? Gibi bir sürü soruya kendi kendinize cevap bulmuş olacaksınız. Ne yediğinizi ve ne zaman yediğinizi, yemeden önce ve sonra nasıl hissettiğinizi not alın. Sağlıklı bir hayat sizi bekliyor.

Sizi Motive Edecek Kişileri Yakınınızda Tutun

Yakın çevrenizi, sizi destekleyecek arkadaşlar, aileniz ve başka bariatrik ameliyat hastalarıyla doldurun. Yeni baştan sağlıklı ve dengeli bir hayat kurmak çoğu zaman güç bir iştir. Bu yolda sizi destekleyecek kişilere ihtiyacınız olabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat