Bariatrik Ameliyat: Ameliyat Sonrası Kilo Alımı

Bariatrik Ameliyat: Ameliyat Sonrası Kilo Alımı

Bariatrik Ameliyat: Ameliyat Sonrası Kilo Alımı

Bariyatrik ameliyat hastası adayı olduğunuz andan itibaren, ameliyatın önce ve sonrasında sıkı bir diyet uygulayacağınızın farkına olmanız gerekir. Size diyetisyeniniz ve cerrahınız tarafından hazırlanacak beslenme programına uymadığınız sürece ameliyatın size vaat ettiği hızlı çözümlerin gerçekleşmesini beklemeyin.

Bariatrik Ameliyat Öncesi ve Sonrasında Özel Diyet

Bariatrik ameliyatlar, hastanın midesini küçültür ve sindirim sisteminin işleyişinde ufak değişiklikler meydana getirir. Bu müdahalelerin sonucunda, kişi çok daha hızlı kilo verebilir hâle gelir. Cerrahi müdahelenin kısa vadede çözümü neredeyse kesin olsa da uzun vadedeki çözümü, hastanın adanmışlığı ve konu ile ilgili danıştığı kişilerin profesyonelliğine göre değişiklik gösterebilir. Bariatrik ameliyatın ardından çözüme ulaşıp yıllar hatta aylar geçince tekrardan kilo alan bir sürü hasta var. Bu tür başarısızlık risklerini ortadan kaldırmak amacıyla, kilo almaya sebep olabilecek şeylerin hasta tarafından çok iyi bir şekilde anlaşılmış olması gerekir.

Hareketsizlik

Egzersiz yapmak, bariatrik cerrahi hastaları için öncelikli olmalıdır. Fiziksel aktiflik; tüm vücut için iyi olmasının yanı sıra, kilo kontrolü için de olmazsa olmazdır. Bariatrik ameliyat olmaya karar veren hastalar, ameliyat öncesinde egzersiz yapmayı denediklerinde zorluk yaşamış olabililer ancak ameliyatın ardından kilodaki anlamlı azalmayla birlikte, hastanın hareket kabiliyeti oldukça artar. Genelde önerilen şey, yapacağı egzersizi hastanın isteklerine göre belirlemesidir. Sürdürülebilir olması adına, hastanın sevdiği bir aktivite yapması büyük önem taşır. Yapılabilecek egzersizlere birkaç örnek vermek gerekirse; yürüyüş, yüzme, takım oyunları… Fiziksel aktiflik olmadan, kilo almak çok daha kolay olacak ve ameliyatın etkisi kısa süre sonra yok olacaktır.

Kötü Beslenme

Bariatrik ameliyat, hastanın sindirim sisteminde yol açtığı değişiklikler sayesinde kilo vermeyi hızlandırıyor. Midenin küçülmesi ile birlikte açlık hissi seyrekleşiyor ve hasta, yeme ihtiyacı duymuyor. Buna rağmen, ameliyat sürecine giren bir hastanın, düzenli ve dengeli bir beslenme programına bağlı kalması ve hayatında bazı köklü değişiklikler yapması gerekeceğini anlamalı. Ameliyat sonrası kilo alımlarındaki en yaygın neden kötü bir beslenme düzenidir. “Boş” kalorilerden (vücuda hiç bir faydası olmayan kaloriler) kaçınması gerektiğinin farkında olan hasta aynı zamanda aşırı yeme konusunda da dikkatli olmalı. Hasta, sürekli olarak gereğinden fazla gıda tüketirse midesi yavaş yavaş genişleyebilir.

Eksik Destek

Herhangi bir kişi ne zaman köklü bir değişiklik yaparsa, aile ve arkadaşlarından gerekli desteği almadığında başarı oranı düşer. Etraftaki insanlar, hastanın ameliyat sonrası yapmak zorunda olduğu değişikliklerde anlayış gösterip desteklemezse hastanın zaten zor olan işini daha da zorlaştıracaklardır. Genelde önerilen şey; hastanın ameliyat öncesinde, desteğine ihtiyaç duyacağı kişilerle irtibata geçip onlara durumu anlatmasıdır. Bu şekilde başlanan bir bariatrik müdahale süreci, uzun vadeli kesin çözümlere bir adım daha yaklaştıracaktır.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat