Bariatrik Ameliyatın Kilo Vermenizi Sağlamak Dışındaki Faydaları

Bariatrik Ameliyatın Kilo Vermenizi Sağlamak Dışındaki Faydaları

Bariatrik Ameliyatın Kilo Vermenizi Sağlamak Dışındaki Faydaları

Bariatrik ameliyat, yüksek miktarlarda kilo vermek isteyen hastalar için çok güzel bir çözüm. Peki, bu tür bir ameliyatın kilo kaybetmeye yardımcı olmak dışında faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Bariatrik ameliyat, doğru bir şekilde yönetildiğinde hastanın kilo problemine uzun vadeli çözümler sunabilir. Daha önce kilo vermek adına attıkları adımlardan sonuç alamayan hastalar için çok iyi bir seçenek olan bariatrik ameliyatın bir sürü çeşidi var.

Bariatrik ameliyatlarda, hastanın midesinin kapasitesi düşürülerek hızlı dolması sağlanır. Bazı farklı türdeki bariatrik ameliyatlar aynı zamanda tüketilen gıdanın sindirilme sürecinde de değişiklikler yapar.

Cerrahlar, vücut kitle endeksi 35 ve üzerinde olan hastaların bir sürü farklı sağlık problemiyle karşı karşıya kalma riskini taşıdığını söylüyor. Vücut kitle endeksi 40 veya üzerinde olan hastaların tamamı, bariatrik cerrahi hastası adaylarıdır.

Kilo Kaybetmekten Farklı Yararları da Var

Bariatrik ameliyat, hastalar anlamlı miktarlarda ve sürdürülebilir kilo kaybı opsiyonu sunuyor.

Yapılan araştırmalarda, kilo fazlalığından kurtulmak için kendi çözümlerini üreten hastaların çoğu, başta başarmış olsa da sadece bu hastaların %5’i verdikleri kiloları 5 yıldan uzun süre geri almamayı başardı. Geriye kalan hastaların çoğu ilk 1-2 yıl içinde tekrardan kilo aldırlar.

Aslında bakarsanız, kilo problemlerinin beraberinde gelen diğer tüm sıkıntılardan kurtulmanın yolu kilo vermek değildir. Verdiğiniz kiloyu geri almamaktır. Kendinizi kilo vermek konusunda başarılı sayabilmeniz için verdiğiniz kiloları en az 5 yıl geri almamalısınız.

BARİATRİK AMELİYATIN KİLO VERMENİZİ SAĞLAMAK DIŞINDAKİ FAYDALARI:

  1. Tip-2 diyabetin uzun vadeli çözümü: Bir araştırma, bariatrik ameliyatın tip-2 diyabetin çözümü için uygun bir müdahale olduğunu ortaya koydu. Bu araştırmanın sonuçları, özellikle tip-2 diyabete sahip obezite hastalarının bariatrik cerrahinin en iyi çözüm bulabileceği kişiler olduğunu gösterdi. Bu ameliyatı geçiren tip-2 diyabet hastalarının çoğunda en az 3 yıl boyunca insülin ve diyabetle ilgili ilaçlara olan ihtiyaç azaldı
  2. Kardiyovasküler sağlıkta gelişim: Kilo kaybı ameliyatları, hastalarda kalp krizi ve damar tıkanıklığı riskini azaltır. Hatta bir araştırma bariatrik cerrahinin kalp sorunlarına bağlı ölümleri azalttığını göstermiş. Ameliyatın ardından kan basıncı ve kolesterol seviyelerinin normale veya normale yakın oranlara geldiği görülmüş
  • Depresyondan kurtulma: Obezite hastalarının çoğu fiziksel görünüşleri ve sosyal ilişkilerindeki sıkıntılardan dolayı depresyonla karşı karşıya gelir. Genç yaşta bile fazla kilodan dolayı aktivitelere katılmayıp asosyal bir kişilik oluşturmaya başlayan hastalar olur. Bu fazla kilodan kurtulmanın tüm bu sorunlara çözüm olacağından şüphe yok. Ameliyat olmaya kara veren hastaların ameliyat süreci boyunca depresyonlarında  %32.7’lik ve ameliyat sonrasındaki 12 ay boyunca %16.5 düşüş olmuş.
  1. Uyku sırasında soluk alamamaya çözüm: Ameliyat ile normal düzeylerde kilo seviyelerine ulaşan hastaların çoğunda uyku sırasındaki soluksuzlukta azalma görülmüş. Buna bağlı olarak CPAP makinesi kullanan hastaların rahatlaması gerçekleşmiş. Hastaların %80-85’i uyku sırasında daha rahat hissettiklerini belirtmiş.
  2. Eklem ağrılarını rahatlatır: Obez hastaların eklemleri, taşıyabileceklerinden daha fazla yükle yüklendiklerinden ötürü ağrı yapabilir. Hatta eğer bu durum uzun sürerse, eklemlerde büyük sıkıntılar doğabilir. Ameliyatın ardından ekstra kilolar gidince, eklemlerin üzerindeki basınç azalır ve rahatlama meydana gelir.
  3. Doğurganlık oranında artış: Araştırmalar, ameliyat sonrasındaki hastalarda düşük yapma olasılığının da azaldığını göstermiş. Ayrıca obeziteden kurtulmayla birlikte, önceden yumurta üretiminde sorun yaşayan kadınların adet döngülerinin düzene girdiği görülmüş.

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat