Bariatrik Ameliyat Hastalarına Uyarı: Göz Sağlığınız İçin Takviyelerinizi Unutmayın

Bariatrik Ameliyat Hastalarına Uyarı: Göz Sağlığınız İçin Takviyelerinizi Unutmayın

Bariatrik Ameliyat Hastalarına Uyarı: Göz Sağlığınız İçin Takviyelerinizi Unutmayın

Bariatrik ameliyat geçirmiş obezite hastaları, göz sağlıklarını korumak adına onlara profesyoneller tarafından tavsiye edilen takviyeleri atlamadan almalıdırlar. Özellikle A vitaminin eksik tüketimi; gece körlüğü, kuru gözler, kornea ülseri ve düşük bir ihtimal olsa da en son noktada körlüğe kadar yol açabilir.

Bariatrik ameliyatın bir sürü çeşidi vardır. Bu çeşitlerin dez avantajı olarak söylenebilecek şey, hastaların yeterli beslenememe olasılığının olduğudur. Bu tür bir durum, hasta kusarsa, midesinin küçülmesinde dolayı az besin tüketirse veya geçirdiği ameliyata uygun olmayan bir diyet uygularsa olabilir.

Bariatrik ameliyatlardan kaynaklanan besin eksiklikleri, orta ve uzun vadede, görme sisteminin neredeyse her elemanını etkileme potansiyeline sahip göz problemlerine yol açabilir. Bu problemlerden bazıları; gece körlüğü, kornea ülseri, yaralanmalar, kornea üzerinde değişiklikler, istemsiz göz hareketleri, göz kaslarında felç veya kuru gözler olabilir.

Doktorların göz sorunlarına yol açtığını düşündüğü şeyler; A vitamini, E vitamini, bakır ve B12 eksiklikleri. Normalde de gözün işleyişine yardımcı olan bu yapıların eksikliğinde, görme sıkıntıları yaşanabilir.

Bariatrik ameliyat sonrasında oluşan göz komplikasyonlarıyla en çok bağdaşlaştırılan şey: A vitamini eksikliği. Buna rağmen, konu üzerinde yapılan bir sürü araştırmadan bazıları tutarsızlık gösteriyor.

Doktorlar; onlara tavsiye edilen vitamin ve minarel takviyelerini almayan hastaların göz sorunlarıyla karşı karşıya kalabileceğini belirtiyor. Bu tür göz problemleri, bariatrik ameliyatın ardından pek yaygın olarak görülmese de, herhangi bir sıkıntı durumunda doğru ve erken tanı, ileriki aşamalarda hastaların büyük sıkıntılarla karşılaşmasını engelleyecektir.

Ameliyatın ardından gerçekleşen göz komplikasyonları hakkındaki kesin neden bilinmese de; bu konu hakkındaki araştırma sayısının bu denli az olması, göz problemlerinin ameliyat ile bağlantılı olduğunun düşünülmediğini gösteriyor olabilir.

Henüz bariartik cerrahi ve göz problemlerinin kesin bağlantısı çözülememiş olsa da. Vitamin ve mineral takviyelerini doğru şekilde alan hastaların en doğrusunu yaptığı söylenebilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat