Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

İnsan vücudu doğal olarak dışarıdan gelebilecek her türlü zararlı mikroorganizmaya karşı bir savunma kalkanı yaratır. Kanın içinde bulunan akyuvarlar bu mikroorganizmaları kendi bünyesine alarak ayrıştırır. Zararlı olan virüslerlere karşı antikor üreterek bu virüslerin zararsız hale gelmesini sağlayarak vücudumuzu korumuş olur.

İnsanoğlunun bağışıklık sistemini güçlendiren başlıca besin kaynağı anne sütü olduğu bilinmektedir. Doğal bağışıklık sistemlerinin başında gelen anne sütü ne kadar uzun süre alınırsa bebek dışarıdan gelebilecek her türlü saldırıya karşı bir o kadar güçlü olacaktır.

Bunun dışında bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz gelin biraz da bunu inceleyelim. Bilindiği üzere vücut dışarıdan gelen tüm etkenlere karşı bir savunma mekanizması oluşturur ve vücut korunmuş olur. Ne zaman ki dış etkenlerde farklılık görünür bu sefer vücut ona göre kendini adapte eder ve yeni savunma mekanizması oluşturur. Bu adaptasyon süresinde eğer vücut dışarıdan mikrop alır ise hastalık oluşur. Özellikle mevsim geçişlerinde vücut kendini belli bir ısıya karşı korurken birden havalar soğuduğunda savunma mekanizmasını değiştirir bu süreçte dışarıdan gelebilecek bir nezle veya grip virüslerine karşı daha hassas bir yapıya sahip olur. Sonuçta kişi hastalanır. Bu dönemlerde bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız çok önemlidir.

Bağışıklık sistemini nasıl güçlü tutabilirsiniz ?

Öncelikle atalarımızın dediği gibi can boğazdan gelir. Tabii ki her şeyde denge önemli bir unsurdur. Doğru ve dengeli bir beslenme ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Vücudunuzun yağ, şeker ,protein ve karbonhidrata ihtiyacı vardır. Ama önemli olan tüm bu dışardan alınacak besinler doğru ve yeteri miktarda almaktır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bunlardan herhangi birinin fazla alınması da vücudumuza zarar verir. Ayrıca antioksidan içeren çiğ sebze ve meyveleride ihmal etmemek gerekir. Antioksidanlar vücudumuzdaki zehirli mikroorganizmaları dışarıya atmamızı sağlar ki bu sayede bağışıklık sistemimiz dışarıdan gelen virüslerle savaşırken bu sırada vücut içindeki zararlı virüsler ile daha az uğraşmış olur. Bu sırada tahıllı yiyecekleride ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Vitaminlere sıra geldiğinde güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için A, C, E ve B vitamin türevlerine daha çok önem göstermemiz ve düzenli olarak almamız gerekmektedir. Bu vitaminlerin olduğu besin kaynaklarını doğru bir şekilde temin edip tüketmenizde bir o kadar önemlidir. Eğer besin olarak bunları hepsini birden alamıyorsanız şayet dışarıdan doğru bir takviye ile bu besinlerin yerini doldurabilirsiniz.

Gün içinde düzenli olarak su tüketmeye de dikkat etmelisiniz. Ortalama olarak olarak günlük 2,5 Litre civarından su tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Vücut uyku dışında sürekli olarak uyaranlara karşı aktif olduğu için sürekli olarak yorulmaktadır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için vücudunuzu yeterli oranda dinlendirmeniz gerekir ki vücut uyku sırasında yine gücünü toplayabilsin. Ortalama 7-8 saatlik bir uyku size iyi gelecektir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için aynı zamanda yaşamınızda spora yer açmalısınız. İşleyen demir pas tutmaz derler bilirsiniz. Vücudunuzda dengeli olmak şartı ile hareket ettiğinde sürekli zinde kalırsınız. Bu sırada hem kan işlevini tam olarak görür hemde vücutta biriken toksinler ter yoluyla dışarıya atılmış olur ki buda bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

Tüm bunların yanı sıra temizlik vücudu korumanın en önemli etkenlerinden biridir. Vücut her ne kadar kendini içerden korumaya çalışsa bile eğer siz hijyenik olmayan yerlerde bulunur ve kişisel temizliğinize yeteri kadar önem göstermezseniz, sürekli dışarıdan gelen virüsler ile savaşan bağışıklık sisteminizde bir yerden sonra pes edecek ve hastalanacaksınız.

Görüldüğü gibi bağışıklık sisteminizi kuvvetli tutmak için dikkat etmeniz gereken bir çok unsur var. Ama bu unsurlara dikkat eder ve hayatınıza düzenli olarak sokarsanız belli bir süre sonra bunlar güzel bir alışkanlığa dönerek yaşam kalitenizi yükseltmekte size yardımcı olacaktır.

Hepinize bağışıklık sistemi kuvvetli, sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat