Bağışıklık Sistemi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Bağışıklık Sistemi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Bağışıklık Sistemi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Bağışıklık sistemi, vücut üzerinde bünyeyi hem içerden hem de dışarıda gelebilecek ve hastalık doğurabilecek tüm virüslere ve zararlı maddelere karşı koruma sağlayan girift bir yapıdır. Bedenimizi hastalıklara karşı koruyan bu sistem insan sağlığı açısından oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. Bir nevi akıllı filtre görevi yapan bağışıklık sistemi vücuda neyin ne kadar yararlı ve zararlı olduğunu bilir ve ona göre kabul veya red eder.

 

Bağışıklık sistemi insanın gözlerini dünyaya açmasıyla devreye giren bir yapıdır. Zamanla dış etkenlere karşı vücut yavaş yavaş bağışıklık kazanarak her gün bir gün öncesinden daha savunma sahibi olarak dış etkenlere karşı kendini korur. Bu yüzden bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemi zayıf olduğundan dolayı beslenmelerine ve temizliklerine daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer bağışıklık sisteminizde herhangi bir sebepten dolayı zayıflık olursa hastalıklarda kaçınılmaz olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelikle vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller doğru ve yeterli bir oranda alınması gerekmektedir. Bu şekilde vücudun bağışıklık sistemi her zaman zinde ve savunmada kalacaktır.

 

Vücudumuz yapı olarak her türlü hastalığa karşı bir korunma sistemi ile donatılmıştır. Bu şekilde kendini onarabilmektedir. Dışarıdan gelen virüslere ve zararlı maddelere karşı bağışıklık sistemi anında devreye girer. Vücudunuz içinde adeta bir savaş başlar diyebiliriz. Tabi ki bu savaşın galibi hangi taraf güçlüyse o taraf olacaktır. Eğer sizin bağışıklık sisteminiz daha önceden mücadele ederek kazandığı bir mikroorganizma ile karşılaşırsa haliyle bu virüsün taktiklerini bildiğinden dolayı daha hızlı olarak koruma sağlar. Buna kazanılmış bağışıklık denmektedir. Vücudumuzun bağışıklık sistemi altında üretmiş olduğu antikorlar akıllı bir hafızaya sahip olup daha önce karşılaştığı mikroplara karşı oldukça hazır olmak ile birlikte hiç bilmediği zararlı maddeler ile karşılaştığında ise çok hızlı bir şekilde o zararlı maddeyi anlamaya çalışmakta ve ona göre yeni bir taktik geliştirerek savaşmaya başlamaktadır. Önemli olan burada bu sistemin her an dinamik ve ayakta olmasını sağlamaktır. Yani her an dışarıdan gelebilecek zararlı virüslere karşı sistemin güçlü ve dinamik olması gerekmektedir.

 

Yaşamımızın her alanında, her durumda vücudumuz farklı mikroorganizma dediğimiz gözle görülmeyen canlılar ile temas halindedir. Bu mikroorganizmalar faydalı veya zarar verici olabilir. Neredeyse yaşanılan bir çok hastalıkların sebebi de bundan kaynaklanmaktadır. Mikrop dediğimiz bu zararlı mikroplar vücutta toksin dediğimiz zararlı bir hal alır. Bağışıklık sistemimizde her an etkileşimde bulunulan bu toksinlere karşı antikor üreterek vücudu korumaya çalışır. Mesela her gün nefes alır verirken binlerce mikroorganizma vücudumuza girer ama biz her zaman hasta olmayız. Bir gün bir bakarız ki grip veya nezle olmuş bunun sebebi o an için bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü andır. O dönemde bağışıklık sistemini vücudunuzu farklı durumlara karşı korurken zayıf düşmüş ve hastalık ortaya çıkmıştır. Düzenli olarak vitamin ve mineral kullanan kişilerin haliyle bağışıklık sistemide sürekli olarak güçlü kaldığı için normal beslenen kişilere karşı daha az hastalık geçirirler. Bu vitamin ve minerallerin her biri farklı besinlerde olduğu için bunların hepsini birden tüketmeniz mümkün olamayacağından dolayı doğru vitamin ve mineral içerek takviyeleri kullanmanızı öneririz.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat