Ameliyat İle Kilo Vermek İçin Yaş Sınırı Var mıdır? 

Mide ameliyatı kilo vermek için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Fakat ilk tercih mide ameliyatı değildir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersize rağmen ek hastalıkları sonucu sonuç alınamayan durumlarda cerrahi müdahaleye doktor tarafından karar verilir. Beden kütle indeksi 35-40 ve üzeri olan hastalarda mide ameliyatlarına daha hızlı karar verilir. Mide küçültme ameliyatı yapmayı düşünenler genellikle Ameliyat ile kilo vermek için yaş sınırı var mı? Sorusunu merak edenler sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Kaç Çeşit Mide Küçültme Ameliyatı Vardır? 

Mide küçültme ameliyatı üç ayrı şekilde yapılır. En çok tercih edilen mide küçültme ameliyatı tüp mide ameliyatı ikinci sırada gastrik bypass üçüncü sırada ise mini gastrik bypass ve bunların dışında da cerrahi bir işlem olmayan mide balonu ve botoksu tedavisi vardır.

Mide balonu tedavisinde ağız yoluyla yutulan mide balonu kolay ve acısız olan bir yöntemdir. Mide balonu endoskopi yöntemi kullanılarak mideye yumuşak balon yerleştirilir. Bu balon midenin bir kısmını kaplar. Balona steril su koyularak midede yer kaplar ve mide daha az yiyecek depolar.

En çok tercih edilen mide ameliyatı tüp mide ameliyatıdır. Mideye tüp şekli verilir. Yani mide artık kese şeklinde olmaz, tüp şeklini alır. Böylece daha az yiyecek kapasitesi sağlar. Ayrıca midedeki açlık hormonları da büyük oranda alındığı için daha az salgılanarak kişi kendini daha çabuk ve daha az tok hisseder. Mide ameliyatı ile kilo vermek için yaş sınırı var mı diye düşünen hastalar genelde 16-18 yaş ve 80 yaş arasındaki kişiler mide ameliyatı olabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Nasıl Kilo Verilir? 

Mide küçültme ameliyatı olduktan sonra ilk ay daha hızlı kilo kaybı olur. Bir ay geçtikten sonra ise hastanın diyet ve egzersiz kurallarına uyumu ile kilo verimi yaklaşık 18 ay boyunca devam eder. İdeal kiloya ulaşma süreci toplam 6-12 ayda tamamlanmış olur.

Kilo verme sürecinde hastanın diyet listesine uygun bir şekilde beslenmesi gerekir. Aksi takdirde sağlıksız bir şekilde beslenilirse kilo vcerimi yavaşlayabilir, durabilir, yan etkiler görülebilir ve hasta kilo verse dahi bu kiloları geri alabilir. Mide ameliyatı ile kilo vermek için yaş sınırı var mıdır? Konusunu düşünen hastalar belirlenen yaş sınırına göre ameliyat olduktan sonra ideal kilolarına ulaşabilirler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat