Kilolu Kişilerin Hastalık Riskleri Nelerdir?

Kilolu kişilerin hastalık riskleri nelerdir? Fazla kilonun, metabolizma ve psikososyal durum üzerinde olumsuz etkileri bulunur.  Bunlar da zamanla birçok sağlık sorununun yaşanmasına neden olur. Fazla kilo, kişilerde birçok hastalığa ve psikolojik sağlık sorunlarına sebep olabilir. Obezite sorunu olan kişilerde kalp-damar hastalığı, hipertansiyon ve karaciğer yağlanması gibi sorunlar sık olarak görülmektedir. Bunların yanı sıra solunum yolu hastalıkları ve benzeri hastalıkların görülme oranı da git gide artmaktadır.

Fazla kilo ile çeşitli hastalıklar arasındaki ilişki yıllardır bilinmektedir. Fazla kilolu olmak kronik hastalıklara yol açarken olması gerekenden az kiloya sahip olmak da bazı hastalıklara yol açabilir. Yani beslenme ile ilgili sorun olan her durumda sağlık sorunları görülebilmektedir.

Kilolu kişilerin hastalık riskleri nelerdir? Sorusu özellikle kilolu kişiler ve yakınları tarafından çok fazla merak edilmektedir. Fazla kilo, birçok hastalığın temelini oluşturmaktadır. Bazı hastalıklar kilolu kişilerde daha sık görülür ve kişilerin yaşam kalitesini düşürür. Fiziksel ve psikolojik sağlık zarar görür. Fazla kilolu olmak uyku ritmini bozar ve fiziksel durum sebebi ile psikolojik sorunları da tetikleyebilir. Bu sebeple sosyal çevreden uzak kalınmasına bağlı olarak özgüven yetersizliği ya da kendini yalnız hissetme gibi olumsuz psikolojik durumlara sebep olabilir.

Kilolu Kişilerde Ne Gibi Hastalıklar Görülebilir?

Kilolu kişilerin hastalık riskleri nelerdir? Obezite, hipertansiyon, kısırlık, uyku apnesi, kalp-damar hastalıkları, solunum bozuklukları ve karaciğer ile ilgili sorunları başlıca görülen hastalıklar olarak sayabiliriz. Ayrıca kanser, astım, iskelet sistemi hastalıkları, karaciğer yağlanması, gibi hastalıklar ortaya çıkar onun için bireyin acil kilo vermesi gerekebilir bu sorunları yaşamamak için dengeli beslenmek ve ideal kiloda kalmak önemlidir.

Obezite Kişilerde Hangi Hastalıklara Sebep Olabilir? Bunlardan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kilolu kişilerin hastalık riskleri nelerdir? Kilolu ve obez olan kişilerin en çok araştırdığı konuların başında gelir. Bu hastalıklar başta kalp-damar hastalıklarıdır. Fazla kilo ve obezite kalp ve damar sağlığı bakımından son derece riskli bir durumdur. Onun için beslenme uzmanına danışarak ideal kiloya ulaşmak sağlıklı bir yaşam için şarttır. Böylece sağlıklı bir hayata adım atılabilir. Fazla kilo risklerinden kurtulabilir ve sağlıklı yaşayabilirsiniz. Psikolojik olarak da kendine güvenen ve mutlu bir birey olmanın yolu da budur.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat