Çölyak Hastalığı Ölümcülmüdür?

Çölyak Hastalığı Ölümcül Müdür?

Çölyak Hastalığı Ölümcül Müdür?

Çölyak hastalığı, vücudumuzun glüten içeren tahıl ürünlerine karşı oluşturduğu alerjidir. Çölyak hastaları glüten içeren besinleri sindiremezler. Çölyak hastalığı ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Hastalar glütensiz olarak yaşamlarına devam etmeleri gerekmektedir. Hastalığın tek tedavisi glütensiz diyettir. Böylelikle çölyak hastalığı ölümcül müdür? Sorusu hastalarından aklına gelmektedir.

Çölyak Hastalığının Tanı Yöntemleri

Çölyak hastalığının 3 farklı tanı yöntemi vardır. Bunlar kan testi, dışkı testi, endoskopi gibi tanı yöntemleri vardır.
Kan testi yapılırken vücuttaki mineral oranlarına bakılır. Bu oranların tehlikeli seviyede düşmesi çölyak hastalığın belirtisi olabilir.

Dışkı testi ise normal durumlarda dışkınız da bulunmaması gereken vitamin ve minerallin rastlanması üzerinedir. Çölyak hastalığında besinler ince bağırsak tarafından emilinmediği için hastaların dışkılarında normalde olmayacak vitamin ve minerallere rastlanabiliyor.

Endoskopi yönteminde ise mine ve ince bağırsak incelenir ve çölyak hastalığı açısından araştırma yapılır.

Çölyak Hastalığı Ölümcül müdür?

Çölyak hastalarının hayatları boyunca glüten içeren besinleri yemeleri yasaktır. Bu yüzden glütensiz diyet programlarına uymak zorundadırlar. Çölyak hastaları glütenli besinler tükettiklerinde ince bağırsaklarında tahrip oluşur. Bu tahrip geri dönüşü olmayan ölümcül zararlar verebilir. Bağırsakta oluşan bu tahrip de çölyak hastalığı ölümcül müdür sorusunun cevabıdır.

Glütenli besinleri tüketen hastalar;

  • İnce bağırsak ülseri,
  • Pankreas yetmezliği
  • İnce bağırsak lenfoması,
  • İnce bağırsak kanseri,
  • İnce bağırsak kolitleri,
  • Lenfoma kollajenöz çölyak hastalıklarıyla karşılaşabilirler.

Bu hastalıkların yanı sıra çölyak hastalığından kaynaklı anemi ve sinir sistemi problemleri ile kemik erimesi problemi ciddi boyutlara gelir ve ölümcül riskler oluşturur. Hamilelerde ise çölyak hastalığı hormonal bozukluk ve adet düzensizliği yaşanmasına da sebep olur. Öte yandan hormonal bozukluktan dolayı hastalarda kısırlık riski de vardır. Doğrudan glüten içeren besinlerin yanı sıra birleştirici özelliğinden dolayı birçok gıda da bulunan glüten maddesi; çölyak hastaları için zararlıdır. Peki; glüten içeren tüm ürünler çölyak hastaları için çölyak hastalığı ölümcül müdür sorusunu düşündürüyor.  Bunların yanında glüten içermediği söylenen diğer ürünler de de glüten bulunma riski vardır. Bu glüten içermediği söylenen ama glüten içeren ürünler çölyak hastaları için zararlıdır.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat