Çölyak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çölyak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çölyak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Gluten kaynaklı yiyeceklere olumsuz tepkiler veren çölyak hastalığı günümüzde sürekli görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık bazı durumlarda kolaylıkla belirlenmeyebilir. Birçok insanda belirgin olarak ortaya çıksa da bazı insanlarda yıllar geçse de ortaya çıkmayabilir. Son zamanlarda çölyak hastalığı nasıl teşhis edilir? Sorusuna karşılık farklı testler sonucunda teşhis edilebilir.

Çölyak hastalığı Şiddetli ve hafif belirtilerde yer yer kendini gösterebilmektedir. Özellikle tipik belirtiler arasında karın ağrısı, kusma, döküntüler, mide bulantısı, halsizlik, farklı enfeksiyonlar, kilo almada sorunlar, kansızlık, aşırı zayıflık, anormal dışkı olarak bireyde meydana gelebilmektedir. Uzun süren bu durum diyet tedavisi ile tedavi edilebilir.

Çölyak Testi

Çölyak hastalığı yıllardır dünyada etkisini gösteren olumsuz bir rahatsızlıktır. Genellikle tüketilen besinlere bağlı olarak birey üzerinde anormal olumsuzluklar meydana gelebilir. Çölyak hastalığı nasıl teşhis edilir? Çölyak olduğunu düşünen bireyler ilk olarak belirtileri taşıyıp, taşımadığına bakabilirler. Eğer bireyler;

  • Karın bölgesinde şişlik
  • Kas hareketlerinde sıkıntı
  • Kansızlık
  • Kusma
  • Karaciğer rahatsızlıkları
  • Ağız içinde aft belirtilerini taşıyorsa, bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Doktora gitmeden önce evlerinizde de çölyak testi yapılabilir. Bir tür kan testi ile bu durumu belirleyebilirsiniz. Pozitif olması durumunda, doktor size iki şekilde farklı test uygulaması yapacaktır. Kan testi ile kanda bulunan değerlere bakılır, arkasından da ince bağırsak üzerinde biyopsi testi yapılacaktır. Bu testler sonucunda çölyak varlığı kolaylıkla belirlenecektir.

Çölyak Riski

Çölyak Hastalığı kısa sürede belirlenmez ise, olumsuz hayati risklere yol açacaktır. Çölyak Hastalığının ilerlemesi durumunda, büyüme gerilikleri, kalsiyum eksiklikleri, osteoporoz, kısırlık, lenfoma, depresyon meydana gelebilir. Çölyak Hastalığı için kesin belirleme yöntemi ince bağırsak biyopsisi olacaktır. İnce bağırsak testi sonucunda çölyak hastalığının olup, olmadığı ortaya çıkacaktır.

Çölyak günümüzde her yaş grubu üzerinde etkili olan bir hastalıktır. Kolaylıkla anlaşılmayan bu hastalık yanında başka hastalıklara da neden olmaktadır. Sizlerde çölyak hastalığı nasıl teşhis edilir? Konusunda bilgi almak isterseniz, kolay test yöntemlerime başvuru yapmanız gerekmektedir. Testten önce gıdalar üzerinden de bu durumlar belirlenebilir. Ancak kesin sonuç her zaman testler ile alınmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat