Tüp Midelilerin Sıkça Sorduğu Sorular

Tüp Midelilerin Sıkça Sorduğu Sorular

Tüp Midelilerin Sıkça Sorduğu Sorular

Tüp midelilerin sıkça sorduğu sorular genel olarak;

  • Ne kadar sürede günlük hayata geri dönülüyor?
  • Beslenme süreci nasıldır?
  • Kontroller ne sıklıkla yapılmalıdır?
  • Tüp mide ameliyatı sonrasında midenin yeniden büyüme ihtimali var mıdır?

Şeklinde sorular en çok merak edilen sorular arasındadır. Bu soruların cevaplarının iyi bilinmesi ve tüm söylenenlere uyulması tüp midenin vücuda uyumu ve kişinin sağlığı için önemlidir. VKİ 35 olan üzeri olan hastalara uygulanan bu ameliyat, midenin 4/3’lük kısmını alacağı için ciddi bir sürecin içerisine girilir. Fakat bu ameliyat karından 4 adet delik ile gerçekleştiği için son derece konforlu bir ameliyattır.

Tüp Mide Ameliyatı Olan Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Tüp midelilerin sıkça sorduğu sorular arasında ameliyat sonrası yaşanılan ağrılardır. Ameliyat sonrası ağrılar genellikle gaz sancısıdır. Bu sancı en rahat şekilde yürüyerek atılır. Ameliyattan 4 saat sonra hasta yürümeye başlatılır ve gaz sancısı geçer. Tüp mide ameliyatı sonrasında ne kadar sürede gündelik hayata dönülür? Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar genellikle 4 saat sonra kişisel ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilir. Taburcu olduktan sonrada gündelik hayata dönülür.

Tüp midelilerin sıklıkla sorduğu sorular arasında ameliyat sonrası beslenme nasıl olacağı yönündedir. Ameliyat sonrası beslenme bariatrik diyetisyen kontrolünde gerçekleşmektedir. İlk 15 gün sıvı, 2. 15 gün püre ile beslenilmektedir. 1 ayın sonunda normal beslenmeye geçilmektedir. Bu süreçte yenilen her şey 30-45 dakika da yavaş yavaş ve besinler çok çiğnenerek yutulmalıdır. Bu surum tüm mide ameliyatı olan kişilerin alışkanlık haline getirmeleri gereken bir durum olmalıdır.

Tüm Mide Ameliyatı Sonrasında Kontroller

Tüp midelilerin sıkça sorduğu sorular mide ameliyatı sonrası kontrollerin ne sıklıkta olduğudur. Tüp mide ameliyatından sonra 1 hafta 10 gün 15 gün şeklinde kontrollere gidilebilir. Bu kontroller daha fazla aralılarla da olabilir. Bu konuda doktorlar belirli kontrol aralığı vermektedir. Tüp mide ameliyatında ilk süreç atlatıldıktan sonra ayda bir 3 ayda 1 ya da 6 ayda bir kontroller yapılmaktadır. Kontrollerin süresine ve düzenine uyum sağlamak sürecin verimli ilerlemesi için oldukça önemlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat