Tüp Mide Sonrası Nasıl Beslenmeliyim?

Tüp Mide Sonrası Nasıl Beslenmeliyim?

Tüp Mide Sonrası Nasıl Beslenmeliyim?

Tüp mide sonrası nasıl beslenmeliyim? Sorusu, obezite cerrahisi alanında büyük bir yer tutan tüp mide operasyonunun, ameliyat sonrasındaki sürecin desteklenmesini göstermektedir. tüp mide sonrası doğru beslenme ile kilolardan kurtulma kolay olduğu kadar, aynı zamanda bilinçli ve sağlıklı bir şekilde olmaktadır.

Tüp Mide Operasyonu Ardından Beslenme Aşamaları

Tüp mide sonrası nasıl beslenmeliyim? Konusunda operasyondan çıkan hastalar üç beslenme aşamasından geçmektedir. Uyması gereken kriterler altında hastalar;

  1. Sıvı beslenme dönemi: Operasyonun bitmesinin ardından hastaların kaçak ve kanama riskini gözlemleyerek, anında müdahale etmek için uygulanmaktadır. Uzmanların kontrolü altında 15 gün boyunca devam etmektedir.
  2. Püre beslenme dönemi: Sıvı dönemde sorun yaşamayan hastaların midelerini normal beslenmeye kademeli olarak alıştırması ve küçülen mideye zorlamaması için, püre haline getirilmiş gıda ile beslendiği dönemdir. Koyu kıvam çorba, yumuşak peynir ve çatal ile ezilmiş gıdaların 15 ile 30 günler arasında tüketildiği dönemi açıklamaktadır.
  3. Katı beslenme dönemi: Sıvı ve püre dönemini sorunsuz geçiren hastalar ömürleri boyunca uygulayacağı katı beslenme dönemine geçmektedir. Tüp mide sonrası nasıl beslenmeliyim? Konusunda Tüp midenin sürekli olarak desteklenmesi ve ilerleyen zamanlarda sorunların ortadan kalkması için düzenli ve dikkatli uygulanması gereken beslenme dönemidir.

Beslenme dönemlerine dikkat edilmesi ile birlikte hastalar kilolarından kontrollü bir şekilde kurtulmaktadır.

Beslenmede Uyulması Gerekenler

Tüp mide sonrası nasıl beslenmeliyim? Konusunda hastaları operasyonun bitmesi ile başlayan süreç içerisinde eski beslenme alışkanlıklarını tam olarak hayatından çıkarmaktadır. Diyet uzmanları tarafından hastanın durumu göz önüne alınarak hazırlanan diyet listesine eksiksiz şekilde uyulması gerekmektedir. Kilo verme süreci içerisinde uzmanların belirlemiş olduğu aralıklar ile yapılacak kontroller aksatılmadan yerine getirilmelidir.

Tüp mide sonrası nasıl beslenmeliyim? Konusunda yeni beslenme düzenine vücudun alışması ve kilo vermenin dengeli ve sağlıklı şekilde ilerlemesi için uzmanların önerdiği beslenme ile birlikte destekleyici uygulamalar yapılmalıdır. Böylece hastalar hem vermiş oldukları kiloları hızlı ve kontrolsüz bir şekilde alınmasının önüne geçmekte hem de kilo verme süreci içerisinde zayıflamaya bağlı olarak yeni hastalıkların ortaya çıkmasını engellemektedir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat