Tüp Mide Sonrası Diyet

Tüp Mide Sonrası Diyet

Tüp Mide Sonrası Diyet

Tüp mide sonrası diyet ameliyat sonrasında başarının kesinleşmesi için gereklidir. Tüp mide ameliyatı mide hacminin küçültülmesi esasında dayanmaktadır. Hacmi küçülen mide içerisine gıda alımı daha az olduğundan dolayı erken doyma hissi ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kilolar hızlı şekilde verilmektedir. Ancak kiloların kontrollü ve sağlıklı şekilde verilmesi için tüp mide ameliyatından sonra diyet uzmanları kontrolünde diyet programı uygulanmaktadır.

Tüp Mide Sonrasından Diyet Aşamaları

Tüp mide sonrası diyet operasyonu bitmesinden sonra hastanın müşahede altında geçirdiği süreç içerisinde başlamaktadır. Hasta kendine gelmesinin ardından başlayan süreçte kademeleri olarak ilerleyerek normal diyet dönemine girmektedir. Bu bağlamda hastaya uygulanacak olan diyet aşamaları şu şekildedir;

  1. Sıvı diyet dönemi: Operasyonun hemen ardından hastaları 15 gün boyunca sadece sıvı gıdalar ile beslendiği diyet dönemini kapsamaktadır. Bu dönemde hastalarda oluşabilecek kaçak ve kanama riski gözlemlenmektedir.
  2. Püre diyet dönemi: Sıvı diyet döneminde herhangi bir sorun ile karşılaşmayan hastaların yumuşak ve koyu kıvamda olan gıdalar ile beslendiği dönemdir. Bu dönemde alışma sürecinde olan midenin fazla yorulmaması sağlanmaktadır. 15 gün boyunca uzmanların kontrolü altında uygulanmaktadır.
  3. Katı diyet dönemi: Tüp mide sonrası diyet kapsamında en önemli aşama olan katı diyet döneminde hastalar normal beslenmeye başlamaktadır. Bu diyet dönemi ameliyatın etki süresi bitse daha ömür boyu devam etmektedir.

Diyet dönemlerinde uzmanların hazırladığı programa uygun olarak beslenme alışkanlığını düzenleyen hastalar kısa süre içinde başarılı sonuca ulaşmaktadır.

Diyet Süresinde Yapılması Gerekenler

Tüp mide sonrası diyet dönemlerinde hastaların kesinlikle uzman takibinde kalması gerekmektedir. Kilo verme süreci içerisinde karşılaşılabilecek soruna karşı erken müdahale şansı yakalanmaktadır.

Tüp mide sonrası diyet dönemlerinde hastaların vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini karşılaması için kolajen, vitamin, mineral ve protein takviyesi kullanmaları uzman kontrolünde yapılmaktadır. Hastalar takviyeler ile kilolarında hızlı şekilde kurtulduğu gibi aynı zamanda kilo kontrolünü de sağlamakta ve eski kiloların hızlı şekilde alınmasının önüne geçmektedir. Ayrıca takviyelerin alınması sonucunda kilo verme aşamasında hastaların yeni rahatsızlıklar ile karşılaşma riski en düşük seviyelere inmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat