Tüp Mide Ameliyatından Sonra Eski Beslenme Alışkanlıklarına Devam Edilebilir mi?

Tüp mide ameliyatı morbiz obez ve obez sınıfına giren kişilere zayıflama sürecini desteklemesi amacıyla uygulanan cerrahi bir işlemdir. Tüp mide ameliyatı sonrasında hastanın kilo vermesi ve ideal kilosuna ulaşması için eski beslenme alışkanlıklarını terk etmesi ve bir beslenme uzmanı kontrolünde beslenmesini düzenlemesi gerekir.

Tüp mide ameliyatı laparoskopik yani kapalı cerrahi yöntemiyle yapılan ve ortalama 1,5 saatte tamamlanan cerrahi bir işlemdir. Günümüzde diğer mide küçültme yöntemlerine kıyasen daha sık tercih edilen tüp mide ameliyatı sonrasında komplikasyon gelişme riski oldukça düşük olsa da oluşabilecek komplikasyonlar hayati tehlike taşımaktadır. Bu nedenle tüp mide ameliyatı sonrasında kişinin 3 gün boyunca doktor gözetiminde hastanede tutulmaktadır.

Tüp mide ameliyatı 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük bireylere uygulanmamaktadır. Nadiren de olsa bazı durumlarda hastanın genel sağlık durumu ve ailenin onayı göz önüne alınarak doktorun onaylaması halinde 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük hastalar ameliyata alınabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Çok Fazla Ağrı Olur mu?

Tüp mide operasyonundan sonra ilk gün ağrı ve basınç hissi olabilir. Bu durum çoğu zaman ağrı kesicilerle giderilir. Ancak işlem esnasında karın kaslarına ve zarına zarar verilmediği için operasyon sonrasında ciddi bir ağrı yaşanmaz.

Ameliyat sonrasında iz kalıp kalmayacağı da hastalar tarafından sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Tüp mide ameliyatı, kapalı cerrahi yöntemiyle yapıldığından dolayı işlem sonrasında küçük kesi izleri kalmaktadır. Bu izler de operasyon sonrasında birkaç ay içinde tamamen kaybolmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Vermek Garanti midir?

Tüp mide ameliyatı diğer tüm mide küçültme operasyonları gibi kilo verme garantisi sunmamaktadır. Kişi hangi mide küçültme operasyonunu geçirmiş olursa olsun işlem sonrasında yaşanacak kilo kaybı hastanın beslenme ve yaşam alışkanlığına bağlıdır. Beslenme uzmanının önerileri doğrultusunda öğünlerini düzenleyen hastalar kısa süre içerisinde ideal kilosuna ulaşmakta ve uzun yıllar boyunca ideal kilosunu korumaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat