Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler kilo vermeyi düzenli ve daha sağlıklı hale getirmek için önemlidir. Tüp mide sonrası mide hacmi önemli ölçüde küçüleceğinden dolayı eski beslenme alışkanlıkları tamamen terk edilmelidir. Diyet uzmanlarının hastanın durumunu gözeterek hazırlamış olduğu beslenme programına eksiksiz bir şekilde uyulması gereklidir.

Tüp Mide Sonrası Beslenme Dönemi

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler konusunda hastalar diyetlerine dikkat etmelidir. Bu kapsamda yeni beslenme alışkanlığını uygulamaya başlayan hastalar;

  • Gün içerisindeki öğün sayısını artırmalı, ters orantılı olarak öğün içerisindeki porsiyon miktarını azaltmalıdır.
  • Uzmanların belirlediği miktarda gün içerisinde su içmeli; ancak suyu yemek aralarında değil yemeklerde 30 dakika önce ya da sonra içmelidir.
  • Yemekleri yavaş ve sakin şekilde tüketmeli, her lokmayı uzun süre çiğnedikten sonra yutmalıdır.
  • Küçülen midenin yeniden genişlemesine yol açacak olan gazlı içeceklerden uzak durmalıdır.
  • Vücudun protein dengesini sağlamak için protein içeriği yüksek besinler tüketmelidir.
  • Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler kapsamında kalori oranı ve şeker miktarı yüksek gıdalardan kaçınmalıdır.
  • Tükettiği yağ miktarına dikkat etmeli, yüksek yağ içeren besinlerden uzak durmalıdır.
  • İçerisinde katkı ve koruyucu madde bulunana gıdalardan kaçınmalıdır.

Obezite hastaları dikkatli beslenme ile hem sağlıklı hem de kontrollü şekilde kilo vermektedir.

Tüp Mide Sonrasında Doğru Beslenmenin Faydaları

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler konusunda dikkatli davranılması sayesinde obezite ile birlikte ortaya çıkan ve ilerleyen, tip 2 diyabet, uyku apnesi, yüksek kolesterol ve tansiyon, çeşitli düzeylerde kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklar tedavi olmakta, kesin bir şekilde ortadan kalkmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmede dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili olarak kilo verme sürecinde yeni hastalıkların ortaya çıkması engellenir. Sağlıklı şekilde verilen kilolardan sonra son gelinen kilonun muhafazası sağlanarak eski kiloların hızlı ve kontrolsüz şekil alınması önlenmektedir. Küçülen mideye uygun beslenme alışkanlığı ile hastalar fiziki görünümlerini de istediği düzeye getirmektedir. Böylece tüp mide ameliyatında hastalar tarafından tüm beklentiler karşılanmış olur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat