Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Planı 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Planı

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Planı 

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme planı ameliyatın başarılı şekilde ilerlemesi, beklenen sonuca etkin bir şekilde ulaşılması için eksiksiz uyulması gereken bir plandır. Obezite ile mücadele kapsamında uygulanmakta olan tüp mide operasyonu kiloların verilmesi ve kilo verilme sırasında sorunların engellenmesi konusunda yetersiz kalabilir. Böyle durumlarda hastalar düzenli bir beslenme planı ile operasyona destek olmaktadır.

Tüp Mide İçin Destekleyici Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme planı operasyonun bitmesinin ardında diyet uzmanları tarafından hastanın durumu gözetilerek beslenme planı hazırlanmaktadır. Hastalar bu programa uyduğu ölçüde kilo verme konusunda başarı yakalamaktadır. Bu bağlamda hastalar;

  • Karbon hidrat ve şeker içerikli gıdalardan uzak durmalıdır.
  • Yüksek miktarda yağ barından gıdalardan kaçınmalıdır.
  • İçerisinde katkı ve koruyucu madde bulunan, dondurulmuş gıdalardan uzak durmalıdır.
  • Asitli ve gazlı içeceklerin tüketilmesinden kaçınmalıdır.
  • Sindirim sisteminin doğru şekilde çalışması için lif bakımında zengin içerikli gıdalar tüketmelidir.
  • Vücudun ihtiyacını karşılamak için yüksek protein içeriği olan ürünler tercih etmelidir.
  • Doktoralın önerdiği vitamin ve mineral takviyelerini eksiksiz şekilde kullanmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrasın beslenme planı kapsamında hastalar düzenli şekilde beslenir ise hem kilolar hızlı bir şekilde verilmekte hem de kilo verilirken yeni hastalıkların ortaya çıkmasının önüne geçilmektedir.

Tüp Mide Başarısı İçin Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme planı hastaların eski beslenme alışkanlıklarına dönüşünü kesinlikle yasaklamaktadır. Hastalar yeni beslenme alışkanlıkları ile sağlıklı şekilde kilo verirken, verilen kiloların yeniden alınmasının önüne geçmektedir. Ayrıca hastalar beslenme planı yanı sıra;

  • Günlük rutin hayat tarzlarına fiziki aktivite eklemeli,
  • Haftalık belli gün ve düzende egzersiz faaliyetinde bulunmalıdır.

Böylece yeni beslenme düzeni sağlanarak Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme planı kapsamında hem obezite kilolarında hem de obezitenin neden olduğu yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, uyku apnesi ve yüksek kolesterol gibi hastalıklara da kesin olarak çözüm bulmaktadır. Hastalar belli süre aralıkları ile uzmanlar tarafından kontrol edilerek, kilo verme süreci ile ilgili yeni yönlendirmelere tabii tutulabilirler. Bu nedenle hastaların kontrollerini kesinlikle aksatmaması gerekmektedir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat