Tüp Mide Ameliyatı Kaçak Belirtileri

Tüp mide ameliyatları mideleri küçültme işlemi gerçekleştirerek kişilerin zayıflamasının sağlayan bir ameliyat türüdür. Profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilir. Tüp mide ameliyatında kaçak belirtileri çok fazla olmasa da görülebilmektedir ve dikkate alınması gerekmektedir. Genellikle karın ağrısı,  nefes almada güçlük, göğüs ağrısı ve olması gerekenden hızlı nefes almak en büyük belirtilerinden biridir.

Bunun yanı sıra kesilen yerlerden sıvı akması, kusma, mide bulantısı, düşük kan basıncı, sol kısımda ağrı hissedilmesi, halsizlik ve idrara çıkamama gibi durumlarda tüp mide ameliyatının kaçak belirtileri arasında yer alır.

Kaçak Sorunları

Kişiden kişiye farklılık gösteren bu kaçak belirtileri kısa sürede müdahale edilmezse hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle tüm semptomları dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

Tüp mide ameliyatlarından 2-3 gün sonrasına kadar hastanede kalmak bu semptomların kontrol altında kalmasına olanak tanır. Ateş ve karın ağrısı gibi durumlar ameliyat sonrasında görülebilir. Bu nedenle 15. gün, 1. ay, 3.ay ve 6. ay kontrollere gerçekleştirilmeli ve mutlaka doktora bu konuyla ilgili bilgi verilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatında Kaçakların Tedavisi

Tüp mide ameliyatından sonra görülen kaçaklar da tedavi yolu genellikle damar yolu ile antibiyotik verilmesi ile sağlanır. Sızıntının neden olduğu enfeksiyonlar tamamen boşaltılarak mideye verileceği zarar en aza indirilir. Daha sonrasında bu sızıntının onarılması için ikinci bir ameliyat durumu söz konusu olur.

İnce bağırsağın içerisinden sızıntı yapmış halana ya da mide poşunun içinde var olan sızıntıya tüp ya da stent takılarak bu sıkıntının azaltılması sağlanır. Ayrıca ağızla beslenmenin belirli bir süre için durdurulması söz konusudur.

Tüp Mide Ameliyatlarında Kaçak Oranları

Yapılan ameliyatlarda tüp midelerin kaçak vermesi ortalama olarak %1’dir. Bu nedenle sızıntı yerine göre bu kaçak riski en aza indirilebilmesi açısından diren takılır. Bu direnler 2 gün boyunca hastanın üzerinde kalır. Taburcu edileceği gün çıkartılır. Tüp midenin kaçak oranı yapılan ameliyatların kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda günümüzde klinik ameliyatlarına bakıldığında 214 hastada sadece 7 tanesinde kaçak olduğu tespit edilmiştir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat