Obezite Nedir?

Obezite, vücutta aşırı yağ birikimiyle karakterize edilen bir sağlık durumudur. Bir kişinin beden kütle indeksi (BKİ) adı verilen bir ölçümle belirlenir. BKİ; bir kişinin kilogram cinsinden kilosunun, boyunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilir.

 

Obezite, genellikle enerji alımıyla enerji harcaması arasındaki dengenin bozulması sonucu ortaya çıkar. Yani, kişi fazla miktarda kalori alırken, bu kalorileri yakmak için yeterli fiziksel aktivite yapmıyorsa, vücut fazla kalorileri yağ olarak depolar. Bu durum zamanla obeziteye yol açabilir.

 

Obezite, birçok faktörün etkileşimiyle gelişebilir. Genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam tarzı, hormonal dengesizlikler, psikolojik faktörler ve çevresel etkenler obeziteye katkıda bulunan faktörler arasındadır.

 

Obezite, bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, solunum problemleri, eklem sorunları, sindirim sorunları ve bazı kanser türleri gibi ciddi sağlık sorunları riskini artırır. Ayrıca obezite, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir ve psikolojik sorunlara, özgüven eksikliğine ve depresyona neden olabilir.

 

Obeziteyi önlemek veya yönetmek için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek önemlidir. Dengeli bir beslenme programı takip etmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak, porsiyon kontrolü yapmak, sağlıklı kilo kaybını teşvik etmek için gerekli olabilir. Obezite tedavisinde bazen ilaçlar veya cerrahi müdahaleler de kullanılabilir ancak bu seçenekler genellikle obeziteye ilişkin diğer sağlık sorunları olan kişiler için düşünülür.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat