Obezite ile İlgili Merak Edilenler

Obezite insan yaşamını olumsuz etkileyen ve ortalama insan ömrünü 10-15 yıl kısaltan ciddi bir sağlık sorunudur. Obezite tedavi gerektiren ve muhakkak bir uzmandan yardım alınması gereken ciddi bir hastalıktır.

Obezite ile mücadele için günümüzde çeşitli cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır ve bu cerrahi yöntemler pek çok hastanın hayatını kurtarmaktadır. Çünkü obez insanların herhangi bir cerrahi operasyona başvurmadan zayıflaması ve ideal kilosuna ulaşması oldukça zordur. Aşırı kilo nedeniyle ciddi sağlık sorunlarıyla da karşı karşıya kalan obezler, uzun süreli açlık durumlarında ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Obezite tedavisinde çeşitli mide küçültme yöntemleri kullanılır. Hastanın vücut kitle indeksine, yaşına ve sağlık sorunlarına bakılarak hangi operasyona uygun olduğu belirlenir. Genellikle morbid obez olarak adlandırılan ileri derecede obezite hastalarına tüp mide ameliyatı yapılırken obez sınıfına giren hastalara mide balonu operasyonu yapılmaktadır.

Hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak yapılan operasyon ve bu operasyon sonrasındaki iyileşme süresi değişebilir. Ancak kişi hangi operasyonu yaptırırsa yaptırsın işlem sonrasında beslenme ve yaşam tarzını değiştirip düzenlemek zorundadır. Hasta mide küçültme ameliyatından sonra eski alışkanlıklarına devam eder ve yaşam tarzını değiştirmeden sağlıksız beslenip hareketsiz yaşamayı sürdürürse işlem başarısız olabilir ve hasta kilo vermeyebilir.

Mide küçültme ameliyatlarının başarısız olması durumunda tekrardan ameliyat yapılabilir. Bu noktada hangi operasyonun hasta için uygun olduğuna doktor karar verir. Örneğin öncesinde tüp mide ameliyatı olmuş biri ilk operasyondan sonuç alamazsa tekrardan tüp mide ameliyatı olabilir veya hastaya gastrik bypass gibi farklı bir işlem uygulanabilir. Ancak burada hastaların amacı, tekrardan ameliyat olmak zorunda kalmamak ve ilk operasyondan başarı elde etmek olmalıdır. Bu nedenle işlem sonrasında hasta, beslenmesine dikkat etmeli ve beslenme uzmanı ne diyorsa hafi harfine uygulamalıdır.

Ayrıca obezite ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise obezite ameliyatından sonra spor ve egzersizdir. Genellikle obezite hastalarına ameliyattan sonra ilk 3 ay spor ve egzersiz yapmaları önerilmezken ilk 3 ay sonrasında yürüyüşlere başlamaları ve ilerleyen dönemlerde fitness veya yüzmeyle ilgilenmeleri tavsiye edilir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat