Obezite Cerrahisinde Hangi Yöntemin Kullanılacağına Nasıl Karar Veriliyor? 

Obezite bir hastalık türüdür. Özellikle aşırı kilo almaya endeksli olarak ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Tıp bu hastalık konusunda oldukça gelişmiştir. Özellikle mide küçültme ameliyatı son zamanlarda fazlaca yapılan bir cerrahi operasyondur. Obezite cerrahisinde hangi yöntemin kullanılacağına nasıl karar veriliyor? Konusunda doktorların uygulama metotları değişkenlik göstermektedir. Burada esas kabul edilen bazı kıstaslar mevcuttur. Bunlar;

  • Yaş konusu, yaş konusunda genellikle genç hastalara ilk olarak diyet tipi uygulamalarda bulunulmaktadır.
  • Metabolik durum, metabolizma her bireyde faklı çalışmaktadır. Yani her hastanın sindirim sistemi farlı çalıştığından kişiye göre cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır.

Obezite Hastalığı İçin Ne Tür Uygulamalar Yapılmaktadır?

Cerrahi operasyonlar ameliyat olarak ifade edilir. Bundan dolayı her cerrahi operasyon belli uygulamalarla yapılmaktadır. Uygulama hastanın özellikle obezite hastalığının ne kadar ilerlemiş olduğu ve metabolizma durumu göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Obezite cerrahisinde hangi yöntemin kullanılacağına nasıl karar veriliyor? Hastalığın seyri bu konuda önemli olduğunun bir kez daha belirtmek gerekir. Sürekli ilerleme oluyorsa doktorların tavsiyesi ile cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Bu uygulamalardan bilinen ve sık kullanılan üç yöntem vardır.

  • İlk operasyon, bilinen klasik mide küçültme ameliyatıdır. Midenin belli bir kısmı kesilir.
  • Diğer cerrahi operasyon ise, şeker hastalığı içinde kullanılan bağırsaklar üzerinde yapılan bir operasyonudur. Buradaki esas amaç, besinlerin emilimini hızlandırıp kilo kaybı sağlamaktır.
  • Son bilinen operasyon ise bu iki operasyonun birlikte yapılmasıdır. Bu işlem özellikle obezite hastalığının ciddi hal almış olan hastalarda uygulanmaktadır.

Mide Ameliyatında Midenin Ne Kadarı Kesilir?

Mide ameliyatında yaklaşık olarak midenin yüzde sekseni kesilmektedir. Böylelikle mide küçültme ameliyatı yapılmış olmaktadır. Direkt olarak hastane ortamında cerrahlar tarından bu ameliyat yapılmaktadır. Hasta belli süre aralığında doktor gözetiminde tutulmaktadır.

Obezite cerrahisinde hangi yöntemin kullanılacağına nasıl karar veriliyor? Saymış olduğumuz uygulamalar için hastalar doktorlar tarafından türlü testler yapılarak tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Doktorun hangi yöntem konusunda gerekli görüldüğü şekilde uygulama yapılır. Burada en önemli kısım, hastanın günlük yaşamını kolaylaştırmaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat