Obezite Cerrahisinde En Çok Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Obezite cerrahisinde en çok kullanılan yöntemler nelerdir? Sorusuna cevap arayan milyonlarca insan bulunuyor. Zira bireyler farklı seçenekler arasında gidip geliyor ve kendisi için hangisinin daha uygun olduğunu veya olabileceğini öğrenmeye çalışıyor. Obezite cerrahisinde en sık kullanılan yöntemlerin başında tüp mide ameliyatı yer alıyor. Bunun yanı sıra mide kelepçe olarak da adlandırılan mide bandı tedavisi, gastrik bypass ameliyatı, duodenal switch ameliyatı gibi yöntemlerde oldukça sık tercih ediliyor.

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite cerrahisinde en çok kullanılan yöntemler nelerdir? Sorusuna cevap olarak ilk seçenek tüp mide ameliyatı oluyor. Tüp mide ameliyatı esnasında midenin bir bölümü çıkarılmakta olup küçük bir kısmı bırakılmaktadır. Operasyonun ismi aslında bırakılan tüp şeklindeki mideden gelmektedir. Tüp mide operasyonu esnasında alınan bölge aslında kişinin açlık hissetmesini sağlayan hormonun yoğun bir şekilde salgılandığı bölgenin çıkarılması söz konusudur. Emilim mide tarafından devam etmekte olup kişiler daha az açlık hissine kapılmaktadır. Bu sayede ise kilo verimi çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Mide Kelepçesi

Obezite Cerrahisinde en çok kullanılan yöntemler nelerdir? Sorusuna cevap olarak bir diğer seçenek mide bandı tedavisi olarak da adlandırılan mide kelepçesi işlemidir. Mide kelepçesi adı verilen operasyon esnasında midenin üst kısmı ve yemek borusunun alt kısmında olan bölgeye mide bandı adı verilen madde yerleştirilir. Bu sayede iki farklı bölüme ayrılan mide hacmi ayarlanabilen porta tüp yardımı ile sabitlenmektedir. Yerleştirilen mide bandı sayesinde mide, kum saati görünümüne kavuşturulur ve yenen yemekler üst kısımda toplanır. Bu durum doygunluk hissini arttırmaktadır fakat bazı bireylerde istenmeyen kusmalara neden olabilmektedir.

Gastrik Bypass Operasyonu

Son dönemlerde en sık tercih edilen obezite cerrahisi yöntemlerinden biri olan gastrik bypass ile temelde bağırsak ve mide arasında kısa bir hat oluşturularak besinlerin daha hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Başarı oranı çok yüksek olması sebebi ile son dönemlerde tüp mide ameliyatından da fazla tercih edilmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0
WhatsApp chat