Obezite Cerrahisi Sonrası Oluşan Sarkmalar

Bariatrik cerrahi operasyon sonrası vücudun ani kilo kaybından dolayı belli bölgelerinde deformasyona uğradığını görürüz. Obezite operasyonu sonucu hastalarda deri sarkmaları ve kırışıklıklar normal sürecin bir parçasıdır.

Hastalar bu durumdan rahatsızlık duyup estetik açıdan ve psikolojik olarak kendilerini kötü hissedip spor salonlarına gitseler de her zaman bu durumun düzelmesi yeterli olmayabilir. Bu nedenle bol su tüketimi, doğru beslenme ve diyetisyeninizin önereceği kolajen takviyesi ile cilt durumunuzu iyileştirmeye katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca bariatrik cerrahi sonrası oluşan deri sarkması gibi problemleri müdahale amaçlı kullanılan estetik yöntemler mevcuttur ve ameliyattan en az 12 ay sonra uygulanabilir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Sarkmalar Nasıl Geçer?

Obezite problemi olan hastalarımızın obezite ameliyatı sonucunda ani kilo kaybı ile vücutlarında çeşitli sarkmalar meydana gelir. Bu sebeple mide küçültme gibi operasyonlardan geçen ve fazla kilolarından kurtulduktan sonra vücutlarında meydana gelen deri sarkmaları için bazı işlemler ve takviyeler kullanılır.

Fakat estetik ameliyatı olacak kişilerin ideal kilolarına ulaşmış olmaları gerekir ve bu kiloyu 6 ay boyunca korumalıdırlar. Bariatrik operasyonuna girilen ve kaybedilen kilo ile obezite ameliyatı olan hastanın derisinde ne kadar sarkma olacağı doğru orantılıdır. Obezite cerrahisi sonrası oluşan sarkmalar hangi bölgelerde olur? Konusunu sizin için araştırıp derledik.

Obezite Cerrahisi Sonrası Oluşan Sarkmalar Hangi Bölgelerde Oluşur?

Obezite cerrahisi sonrası en çok merak edilen konulardan biri de Obezite cerrahisi sonrası oluşan sarkmalar hangi bölgelerde oluşur? Sorusuydu. Estetik bir operasyon olan ve cerrahi müdahale gerektiren bariatrik operasyonu vücudun fazla sarkma yapan deri bölgelerinde uygulanır. Bunlar içerisinde karın ve bel bölgesi, kol altı, iç bacak, popo ve meme dokusuna deri sarkması sık görülür.

Bariatrik Cerrahi Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Obezite cerrahisi sonrası oluşan sarkmalar hangi bölgelerde olur? Konusundan sonra bir diğer konu ise ameliyat sonrası süreçtir. Operasyon öncesinde müdahale edilecek hasta sigara ve tütün ürünleri kullanıyorsa ameliyattan 1 ay önce bırakması gerekir. Eğer hastanın düzenli olarak kullandığı ilaç varsa doktoruna bilgi vermeli ve doktor tavsiyelerine uymalıdır. Sigara ve tütün ürünleri yine ameliyattan sonraki ilk aylarda yasaktır.

Hasta ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca evinde istirahatte olmalıdır.  Dinlenme süresi bittikten sonra yine ağır iş yapmamak kaydıyla günlük hayata dönüş yapılabilir. Ameliyatın durumuna göre ameliyat sonrası hasta korse kullanabilir. Eğer korse kullanılacaksa korsenin doktorun önerdiği zamanda başlayarak düzenli olarak kullanılması önemlidir. Ameliyat sonucu hafif ağrılar normal kabul edilir. Yaklaşık 1 ayın sonunda genellikle ameliyatın tüm izleri kaybolur. Operasyon sonrası bir süre boyunca ağır kaldırmaktan ve ağır iş yapmaktan kaçınmalısınız.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat