Mide Botoksu

Mide Botoksu

Mide Botoksu

Kilo yeni çağın en önemli sorunlarından biri haline gelmiş durumda. Özellikle de son dönemde yaşanan covid salgını nedeni evdekal sloganına uygun olarak evlerimizden çalışmaya çalıştığımız bu dönemde kilo almamak içten bile değil. Her şeye rağmen tüm dünyayı saran bu salgın ile baş etmek için evde kalmaya devam edeceğiz.

Sosyal yaşantının daha yemek üzerine kurulu olduğu ve hareket etmenin azaldığı çağımızda kilo almamak ya da alınan kiloları hızlı ve sağlıklı verebilmek amacı ile tıp alanında oldukça değişik yöntemler ile kilo vermeyi hızlandıran tedavi yöntemleri ortaya çıkmış durumda. Mide botoksu da bunlardan biri.

Aslında Botoks uygulamaları özellikle cilt yapısında oluşan deformasyonun kısmen ortadan kaldırılması için uygulanmaya başlanan ve özellikle de kadınların tercih ettiği bir uygulama idi. Aslına bakarsanız mide botoksu uygulaması da kısmen bu uygulamaya benzeyen bir uygulama türüdür. Burada amaç mide kaslarına botoks uygulaması yapılarak mide kaslarının daha za kasılması sağlanmakta ve bu süreç içerisinde de midenin daha yavaş boşaltılma işleminin gerçekleştirmesi hedeflenmektedir.

Bu mide botoks uygulaması ile aynı zamanda midenin açlık hormonu salgılaması yavaşlatılması hedeflenmektedir.

Aslında en çok akla gelen soru acaba ben mide botoksu için uygun kişi miyim?

Aslında bu soruyu başvurduğunuz hekimin cevaplaması daha uygundur. Ancak bizden size ön bilgi olarak şunu söyleyebiliriz; eğer geçmişte defalarca kilo alıp verme hikayeniz varsa ve düzenli spor yapamıyor ya da kilo vermenize rağmen kısa sürede geri alıyorsanız,ve vücut kitle endeksiniz yani boyunuz ile kilonuzun oranı 20 ile 40 arasında ise bu uygulama sizin için uygun demektir.

Mide botoksu uygulaması ile ne kadar kilo verebilirim sorusuna genellikle uzmanların öngörüsü 10 ile 15 kilo arası olmaktadır. Ancak uygulama sırasında ve uygulamadan sonra yani uygulamadan sonra ki geçen 1 yıllık süreçte mutlaka beslenme uzmanı kontrolünde devam eden süreçte hem sağlıklı kilo vermek hem de daha sonrasında verilen kiloların alınması engellenmiş olur.

Bide botoksu uygulaması diğer kilo kontrolü operasyonlarından daha kolay bir uygulamadır. Bu uygulama da kişiler yaklaşık 2 ila 4 saat arası dinlendirildikten sonra yavaş yavaş gündelik hayatlarına dönebilirler.

Mide botoksu uygulaması yaptırmayı planlayan kişilerde şöyle bir inanış olmamalıdır. Bu uygulama sonrası dilediğim her türlü gıdayı tüketebilirim ve kilo almam. Bu tamamen yanlış ve ileriki dönemlerde hem maddi hem de fizyolojik ve ruhsal kayıplara neden olarak bir inanıştır. Bu inanış ile kişiler mide botoksu uygulaması döneminde yeme alışkanlıklarını değiştirmezler ise kilo verseler dahi uygulamanın etkisi geçtikten sonra kilo almamaları pek mümkün olmayacaktır.

Aslında tamda az önce belirtiğimiz gibi mide botoksu uygulamasının asıl amacı uzun vadede kişinin yeme alışkanlığını düzeltmek ve daha sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığına ve spor yapma alışkanlığına sokmaktır.

Mide botoksu uygulaması sonrası diğer tüm diyet dönemlerinde olduğu gibi kaliteli protein yüksek protein içeren gıdalar ve yüksek lifli gıdalar tüketmek gerekmektedir. Bu dönemde yüksek protein içeren gıdalar ile tokluk sürecini uzatacağımız gibi aynı zamanda yağ yakımını da hızlandıracağınızı belirtmeliyiz.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat