Mide Botoksu Sonrasında Nasıl Beslenilmeli?

Mide botoksu, fazla kiloları olan ancak obez olmayan hastaların fazla kilolarından kurtulmak için tercih ettikleri yöntemlerden biridir. Bu uygulama bir ameliyat değildir, mideye botilinum toksin (botoks) enjekte edilir. Bu işlem, sadece midenin düz kaslarına yönelik uygulanır. Bağırsakların hareketine veya sinir hücrelerine herhangi bir etkisi yoktur. Dolayısıyla bağırsak tembelliğini arttırıcı bir etkisi yoktur. Bu yöntemin amacı mide kaslarının kasılmasını engelleyip midenin boşalmasını geciktirerek hastada iştah kaybı oluşturmaktır. Böylece kilo kaybı meydana gelir ancak mide botoksu da dahil olmak üzere hiçbir yöntemde kilo verdirme garantisi yoktur. Bu işlemin iştah azaltıcı etkisinin olduğu ve diyete yardımcı olduğu doğrudur fakat fazla karbonhidrat alımı sonucu başarısızlık ihtimali de vardır.

Maksimum verimlilik almak için uygulamanın öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Fiziksel aktivite arttırılmalıdır ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Mide botoksu başarı oranı oldukça yüksek bir yöntemdir ve bu oran %90’ın üzerindedir. Bu oranın yakalanmasında elbette beslenme büyük bir öneme sahip. Bundan dolayı uygulamanın öncesinde ve sonrasında bir uzmandan destek almanız tavsiye edilir.

Uygulamadan birkaç saat sonra hastalar beslenmeye başlayabilirler. Genellikle başlangıçta sıvı besinler önerilir. Meyve ve sebze tüketimi arttırılmalıdır. Bu işlem öncesinde ve sonrasında uzak durulması gereken bazı besinler vardır. Sigara ve alkol direkt olarak mide kaslarını etkilediğinden, işlemden 2 hafta öncesinde bunların tüketimi bırakılmalıdır. Sonrasında ise tamamen bırakmak gerekir, bırakılmazsa istenilen sonuç alınamaz. Şeker, botoksun etkisini azalttığından şeker tüketimi de azaltılmalıdır. Özellikle asitli içeceklerden, fastfood tarzı aşırı yağlı ve karbonhidrat içerikli gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu tarz gıdalar midede uzun süre kalacağından, ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarına sebep olabilir.

Mide botoksu uygulanan hastalar daha geç acıkır, daha az porsiyonlarla doyarlar. Uygulamadan sonra genellikle 2-3 gün içerisinde acıkma hissi azalır, 2 haftadan sonra ise kilo verme görülür. Genellikle3-6 ay içerisinde hastaların toplam ağırlıklarının %10-15 kadarını kaybetmesi beklenir. Bu işlem sonrasında sağlıklı beslenme programına uyularak ve fiziksel aktivite arttırılarak botoks uygulamasından maksimum verim alınabilir.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat