Mide Botoksu Obezitede Etkili Bir Mücadele Yöntemi midir?

 

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle gittikçe hareketsizleşen yaşam tarzı sonucunda kilo sorunu yaşayan kişilerin sayısı epey arttı. Özellikle gelişmiş ülkelerde artan obezite sorunu ile karşı karşıya kalan ülkelerden biri de Türkiye. Fazla kilolar, farkında olunmasa da sağlığı tehdit eden önemli sorunlardan biri ve ilerleyen dönemde tansiyon, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilmekte ve bireyin hareketlerini kısıtlamaktadır. Kişileri görüntü açısından da rahatsız edebilir ve bireyde özgüven eksikliğine sebep olabilir. Bu nedenle fazla kilolara sahip kişiler bu kilolardan kurtulmak isterler. Bazı kişiler diyet ve egzersiz programlarıyla fazla kilolarından kurtulabilirken bazı kişiler bunları uygulamakta zorlanabilir. Bu nedenle kilo vermek için farklı yollara başvururlar. Mide botoksu da bunlar arasında bir seçenek olarak tercih edilebilir.

Mide botoksunu kilo vermek isteyen herkes tercih edebilir ama bazı kriterler vardır. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişiler obez grubuna girerler ve bu kişilerde mide botoksu pek etkili olmaz. Bu nedenle bu hastalara ameliyat olmaları tavsiye edilir. Vücut kitle indeksi 25-35 arasında olanlar ameliyatsız bir yöntem olan mide botoksunu tercih edebilirler. Yani mide botoksu obez olmayan ancak fazla kiloları olan hastalar için uygundur. Mide botoksuyla hastaların toplam kilolarının %10-15 kadarını kaybetmesi hedeflenir. Mide botoksunun temel amacı midenin kasılmasına engel olmaktır. Bu sayede besinler midede daha uzun süre kalır ve tokluk hissi uzar. Böylece iştah azalır ve bir süre sonra kilo vermeye başlanır. İştahın azalması sayesinde hastaların diyet programlarına uyması kolaylaşır. Midedeki düz kaslara botilinum toksin (botoks) enjekte edilerek yapılır. Bu bir ameliyat değildir, herhangi bir kesi yoktur. Genel anestezi gerektirmez. Anestezi doktoru eşliğinde endoskopik yolla yapılır. Hastalar işlemden 2 saat sonra beslenmeye başlayabilirler. Başlangıçta sıvı gıdalar tüketilmesi tavsiye edilir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmelidir. İşlemden 2-3 gün sonra iştah azalır, 2 hafta sonra ise hastalar kilo vermeye başlarlar. İşlem sonrasında ortalama 6 ay içinde hastaların hedeflenen kiloya ulaşmaları beklenir.

Mide botoksu, oldukça başarılı bir yöntemdir fakat diğer yöntemlerde olduğu gibi mide botoksunun da kilo verdirme garantisi yoktur. Beslenme programına uyularak ve fiziksel aktivite arttırılarak maksimum verim alınabilir. Bu uygulamanın temel amacı iştahı azaltarak hastaların diyet programlarına uymasını kolaylaştırmaktır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat