Mide Botoksu Sonrası Nasıl ve Ne İle Beslenmeliyim ?

Mide Botoksu Sonrası Nasıl ve Ne İle Beslenmeliyim ?

Mide Botoksu Sonrası Nasıl ve Ne İle Beslenmeliyim ?

Mide botoksu sonrası nasıl ve ne ile beslenmeliyim? Mide botoksu, şişmanlık tedavisinde başvurulan bir yöntem olup ameliyat değildir. İşlem hastaya endoskopi ile yapılmaktadır. Ameliyat olmadığı için anesteziye gerek duyulmaz. Mide botoksu endoskopik olarak midenin belirli kısımlarına, belirli düzeyde enjekte edilen madde ile kasılmalarının yavaşlatılarak geç acıkmasını sağlayacak şekilde kilo vermesini mümkün kılmaktadır. Mide botoksu gerçekleştirilen hasta işlemden iki saat sonra beslenmeye başlayabilir. İşlem sonrasında beslenme uzmanının hazırladığı listeye göre beslenmek gerekmektedir. Kişi asitli içeceklerden ve hazır gıdalardan uzak durmalıdır. Bu süreçte bol sıvı alımına ve sebze tüketimine dikkat edilmelidir. Mide botoksu olan kişilerin protein ağırlıklı beslenmeleri kilo vermelerine katkı sağlar. Hastanın tüketeceği şekerli gıdalar etkiyi azaltacağı için uzak durulması doğru olacaktır.

Mide botoksu sonrası kabızlık

Mide botoksu sonrası nasıl ve ne ile beslenmeliyim? Mide botoksu olan kişilerin yeterli miktarda sıvı alımı yapmaları gerekmektedir. Sıvı alımındaki eksiklik, düzensiz beslenme gibi durumlarda kabızlık kaçınılmazdır. Mide botoksu sonrası yapısı değişen bağırsaklar için uygun egzersiz ve beslenme düzenine dikkat etmek önemlidir. Bu dönemde kefir tüketimi tavsiye edilmektedir. Hastaların kuru erik, kuru kayısı ve hoşaf tüketmeleri bağırsakları yumuşatacağı için kabızlık sorununa bir çözüm olmaktadır. Lif ve posa yönünden zengin besinlerin tüketimi de unutulmamalıdır. Mide botoksu uygulaması sonrasında gün içerisinde kısa bile olsa mutlaka yürüyüş yapılmalı, kişi kendini iyi hissetmeye başladıktan sonra bu süre uzatılmalıdır. Uygulama sonrası kabızlık sorunu yaşanmaması adına pirinç, muz ve patates gibi gıdaların tüketiminden uzak durulması önerilmektedir.

Mide Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide botoksu sonrası nasıl ve ne ile beslenmeliyim? Mide botoksu sonrası hasta beslenme uzmanı tarafından kendisine verilen listeye uyması gerekmektedir. Uygulama sonrası dikkat etmediği takdirde yeniden kilo alma ihtimalinin olduğunu unutmamalıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenmeyi yeni yaşam tarzına uygulamalıdır. Sağlıksız ve yüksek oranda şeker içeren gıdalardan uzak durmalıdır. Mideye yapılan bu uygulama sonrasında hastanın alkol ve sigara kullanımını sonlandırmış olması gerekmektedir. Sigara ve alkol kullanımı uygulamadan istenilen sonuca ulaşılmada bir engel olduğu bilinmelidir. Mide botoksunda beslenme listesine uyum sağlamayan, eski yeme alışkanlıklarını devam ettiren hastaların kilo vermeleri beklenemez. Bu sebeple hasta yaşam ve beslenme tarzını mutlaka değiştirmelidir. Uygulamanın kişiye etkisi dört ile altı ay arasındadır. Bu süre zarfında kişinin doktorunun öngördüğü kadar kiloyu vermesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepeti0
There are no products in the cart!
Alışverişe Dön
0
WhatsApp chat